"Zbliżamy się do średniej europejskiej, to dobry sygnał". Ryszard Cichocki o frekwencji wyborczej

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 18:57
– Wzrost frekwencji jest stałą tendencją. Z wyborów na wybory jesteśmy coraz bardziej zaangażowani. Jest to trend cywilizacyjny dotyczący bardziej zmodernizowanych społeczeństw – mówił w Programie 3 Polskiego Radia prof. Ryszard Cichocki, socjolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Wybory prezydenckie 2020
Wybory prezydenckie 2020Foto: PAP/Adam Warżawa

Posłuchaj
09:55 [ PR3]PR3 (mp3) 29 czerwiec 2020 17_45_34.mp3 Ryszard Cichocki o frekwencji wyborczej ("Zapraszamy do Trójki")

 

Na konferencji prasowej szef PKW przekazał wyniki głosowania na podstawie danych z 99,78 proc. obwodowych komisji wyborczych, czyli z 27 tys. 168 komisji z ogólnej liczby 27 tys. 229 obwodów. Według tych danych frekwencja wyborcza wyniosła 63,97 proc.

1200 pkw.jpg
Wybory prezydenckie 2020. PKW podała dane z 99,78 proc. obwodów głosowania

– Zbliżamy się pod względem frekwencji do przyzwoitej średniej europejskiej. Wprawdzie tylko w wyborach prezydenckich, ale to już jest dobry sygnał – ocenił.

Czytaj również:

– To jest stała tendencja. Z wyborów na wybory jesteśmy coraz bardziej zaangażowani. Jest to trend cywilizacyjny w bardziej zmodernizowanych społeczeństwach. Rozwój demokracji, rozwój kultury obywatelskiej wiąże się ze wzrostem uczestnictwa w wyborach i z bardziej krytycznym podejściem do polityków – dodał gość popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki". 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Patrycjusz Wyżga
Gość: prof. Ryszard Cichocki (socjolog Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Data emisji: 29.06.2020
Godzina emisji: 17.46

kad/gs

Czytaj także

Paweł Mucha: prezydent jest gotów do debaty z Rafałem Trzaskowskim

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 09:10
– W II turze oceniamy programy, umiejętności, znajomość polskich spraw u kandydatów. Za Andrzejem Dudą stoi ogromny dorobek tej prezydentury, ale i plany na przyszłość – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister w Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. Podkreślił, że prezydent jest gotowy do debaty z Trzaskowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Kowal o wynikach wyborów: jest dziś w Polsce wołanie o zmianę

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 08:26
- Program Rafała Trzaskowskiego nie może być kopią programu PO. Coś w Polsce się zmieniło i jest szansa na zaproponowanie nowej formuły, odświeżenie - mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Domański: Polacy nauczyli się, że mogą mieć wpływ na decyzje władzy

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 12:26
– Polacy głosowali, bo nauczyli się, że mogą mieć wpływ na decyzje władzy. Mamy też poczucie odpowiedzialności za losy kraju, co jest ciekawe, bo kampania była tak długa, że powinna raczej do tego zniechęcać – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Henryk Domański, socjolog (PAN). Gościem audycji była również prof. Ewa Marciniak, politolog (UW).
rozwiń zwiń