Kamiński o Spielbergu: lepiej z nim niż z kobietami

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 17:17
- Pracujemy razem od 20 lat, "związek" z nim przetrwał moje dwa małżeństwa - przyznał w rozmowie z radiową Trójką operator Janusz Kamiński.
Audio
  • Kamiński o Spielbergu: lepiej z nim niż z kobietami
Janusz Kamiński
Janusz KamińskiFoto: PAP/EPA/PAUL BUCK

Ostatni film Stevena Spielberga "Lincoln" dostał aż 12 nominacji do Oscarów, w tym za zdjęcia. Ich autorem jest Janusz Kamiński.

Polak za pracę ze Spielbergiem zdobył już dwa Oscary - nagrodzono go za zdjęcia właśnie do "Listy Schindlera" (1993) i "Szeregowca Ryana" (1998). O nagrodę amerykańskiej Akademii Filmowej walczy szósty raz.

Kamiński cieszy się z tej nominacji. Podkreśla, że "Lincoln" to ważny film. - Pokazuje podział amerykańskiego społeczeństwa, daje świadomość, że historia podziału trwa już wiele lat. Mam nadzieję, że pomoże społeczeństwu znaleźć się razem - powiedział Kamiński.

"Lincoln" - 12 nominacji, "Życie Pi" - 11, nominowani do Oscarów 2012 >>

Polski operator przyznał, że pod względem wizualnym miał za zadanie pokazać świat realistyczny. - Nie było wtedy lamp i świec, a plan trzeba było oświetlić, by stworzyć dramat - powiedział Kamiński.

Film powstawał w Richmond w Wirginii w historycznych plenerach wojny secesyjnej. Nie ma w nim jednak wielu scen batalistycznych. - Bardziej jest o Lincolnie i jego walce, żeby przekonać członków Kongresu do swojej wizji. To jest bardziej kameralne, jak teatr. Zupełnie inne kino - podsumował Kamiński. 

Rozmawiał Robert Kantereit

Popołudniowego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku między 16 a 19.

tj

Czytaj także

Nagrody BAFTA: "Lincoln" Spielberga faworytem

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 22:22
Biografia prezydenta USA w reżyserii Stevena Spielberga zgarnęła aż 10 nominacji, w tym dla najlepszego filmu i aktora - Daniela Day-Lewisa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary 2012: Janusz Kamiński nominowany za "Lincolna"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 15:39
Film Stevena Spielberga dostał najwięcej, bo aż 12 nominacji do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. "Życie Pi" Anga Lee ma ich 11.
rozwiń zwiń