Terlikowski: Prymas potrafił przyznać się do błędu

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 18:20
- Niewątpliwie wiele z decyzji Prymasa budziło kontrowersje, gdy je podejmował. Jednak niezależnie od polemik, jakie z nim prowadzono, był jedną z nielicznych postaci, która potrafiła się przyznać do błędu - wspomina publicysta Tomasz Terlikowski.
Audio
Na zdjęciu archiwalnym z czerwca 1981 r. Ordynariusz diecezji warmińskiej biskup Józef Glemp w swojej rezydencji przy bazylice konkatedralnej pw. św. Jakuba w Olsztynie
Na zdjęciu archiwalnym z czerwca 1981 r. Ordynariusz diecezji warmińskiej biskup Józef Glemp w swojej rezydencji przy bazylice konkatedralnej pw. św. Jakuba w OlsztynieFoto: PAP/Leszek Łożyński

Kierował Kościołem w Polsce w trudnym okresie stanu wojennego, ogłoszonego przez władze komunistyczne. Ostrzegał wtedy przed możliwym rozlewem krwi. W rozmowie z Damianem Kwiekiem Tomasz Terlikowski dodaje, że przez cały okres prymasostwa kardynał Józef Glemp zmagał się z zarzutem z lat 80. o bycie zbyt miękkim i zbyt ustępliwym wobec komunistów. - Przez wiele lat, czasem z widocznym bólem, polemizował z tą opinią - podkreśla.

Jak jednak przypomina redaktor naczelny KAI, Marcin Przeciszewski, ostrożność okazała się być wtedy mądrym zaleceniem. - Bardzo umiejętnie wyprowadził i Kościół, i cały polski naród z okresu opresji totalitarnej. Z mocą chciałbym podkreślić, że to właśnie dzięki Prymasowi, dzięki Kościołowi, nie została, w tym kluczowym momencie upadku komunizmu, przelana ani kropla polskiej krwi.

Kardynał, prymas senior Józef Glemp nie żyje >>>

Wspomnienie o kardynale Józefie Glempie przygotował Damian Kwiek. Posłuchaj całego materiału, w którym wypowiada się również kardynał Franciszek Macharski, a także przypominamy słowa samego prymasa.

Popołudniowego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku między 16 a 19.

Czytaj także

Pogrzeb kardynała Glempa w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 12:12
Kardynał Józef Glemp zostanie pochowany w archikatedrze świętego Jana w Warszawie. Poinformował o tym metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nasze życiorysy są podobne". Wałęsa o kard. Glempie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 10:38
- Był uczestnikiem wielu wielkich zdarzeń. Jego mądre decyzje upoważniają nas do mówienia, że Józef Glemp był wielkim prymasem, jak na te czasy - wspomina kardynała Józefa Glempa, były prezydent Lech Wałęsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Józef Glemp rozumiał ducha naszych czasów"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 11:23
- To ostatni z prymasów, który z racji swojego urzędu dysponował ogromną siłą oddziaływania. Józef Glemp rozumiał, że ta pozycja w naturalny sposób zostanie osłabiona – mówił w Dwójce Marek Zając z "Tygodnika Powszechnego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kardynał Wyszyński na miejscu Józefa Glempa zachowałby się dokładnie tak samo"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 23:00
– Jestem absolutnie przekonany, że gdyby nie postawa kardynała Józefa Glempa po wprowadzeniu stanu wojennego, to doszłoby do znacznie szerszego rozlewu krwi – przekonywał Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny KAI w "Klubie Trójki”.
rozwiń zwiń