X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak przetrwać zimą w lesie "od zmierzchu do świtu"?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 17:45
- Najważniejszą rzeczą w surwiwalu jest nasz rozum, czyli: wiedza, umiejętności, kreatywne myślenie i wola przetrwania - mówi dr Stanisław Kędzia, wieloletni instruktor surwiwalu, geograf PAN.
Audio
  • Dr Stanisław Kędzia: najważniejszą rzeczą w surwiwalu jest nasz rozum
  • Małe opóźnienie i kilka innych niespodzianek, ale dach już wykończony!
  • Po walce o dach, walka o ogień!
  • 35 minut i ognisko rozpalone! Czy w takich warunkach można nie myśleć o kolacji?
  • Paweł Drozd w "Klubie Trójki": sytuacja pod kontrolą, jest naprawdę przyjemnie!
To znaleziona butelka, przyda się później.
To znaleziona butelka, przyda się później.Foto: Trójka

Ekspert w studiu Trójki przekonuje, że jeżeli tylko Paweł Drozd i Krzysztof Kwiatkowski wykażą się powyższymi cechami, to nie ma dla nich większego zagrożenia podczas ekstremalnej nocy. Dziennikarz Trójki i znawca sztuki surwiwalu postanowili bowiem przetrwać noc w zaśnieżonym lesie bez specjalistycznego sprzętu. Mają przy sobie tylko to, co zabierają na co dzień, wychodzącdo pracy. Eksperyment "Od zmierzchu do świtu" - czytaj więcej>>>

Dr Stanisław Kędzia, wieloletni instruktor surwiwalu, zapewnia, że choć wydaje nam się, iż w Polsce, czyli kraju dosyć gęsto zaludnionym, takie sytuacje nie mogą mieć miejsca, to się naprawdę zdarzają. Ludzie gubią się w lesie, samochody psują się na mało uczęszczanych drogach, a telefony komórkowe rozładowują. 

Zobacz jak sobie radzą Paweł Drozd i Krzysztof Kwiatkowski!

Na szczęście jest wiele sposobów na rozpalenie ognia, który przy minusowych temperaturach pomoże nam przetrwać. - Kilkadziesiąt, może nawet kilkaset metod; w zależności od tego, czym dysponujemy - mówi geograf PAN. Jeżeli Paweł Drozd i Krzysztof Kwiatkowki nie mają zapalniczki, zapałek, ani zapalniczki samochodowej, powinni zwrócić uwagę, co daje im pojaz - poczynając od apteczki, poprzez płyny hamulcowe, akumulator, aż po paliwo.

Rozpalamy
Rozpalamy ogień, jest ciężko. Drzewo jest suche, ale bardzo zimne. Używamy kory z brzozy, waty z apteczki i krzesiwa.

 

Przegląd plecaków został już wykonany i, jak wiemy, przyniósł całkiem pomyślne rezultaty. Kabelki obowiązkowe w torbie każdego radiowca sprawdzą się przy opasaniu luźnych kurtek, a chusteczki higienicznie przydadzą się do rozpalenia ognia. Jak można spożytkować czyste pieluchy jednorazowe oraz rzeczy znalezione w lesie? Posłuchaj relacji w Trójce 20 i 21 lutego.

Zobacz więcej na temat: Krzysztof Kwiatkowski

Czytaj także

Ekstremalny eksperyment poniżej zera na antenie Trójki!

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 13:11
Paweł Drozd, dziennikarz Trójki oraz Krzysztof Kwiatkowski, instruktor surwiwalu, bez specjalnego sprzętu i ubrań spędzili noc ze środy na czwartek w lesie. Zapraszamy do wysłuchania relacji!
rozwiń zwiń