Berbeka miał z Broad Peakiem porachunki

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 19:11
- Ta góra pozostała niezdobyta, bo była niedoceniana, szczególnie jej ostatni odcinek. W potocznym rozumieniu jest łatwiejsza od innych, ale nie można do niej, szczególnie zimą, podejść z nonszalancją - mówił przed rozpoczęciem wyprawy na Broad Peak polski himalaista Maciej Berbeka.
Audio
  • Z Maciejem Berbeką i Krzysztofem Wielickim w grudniu 2012 roku rozmawiał Tomasz Gorazdowski
Kierownik wyprawy Krzysztof Wielicki podczas konferencji prasowej dotycząca zimowej wyprawy na Broad Peak (8047 m). Warszawa, 21.12.2012.
Kierownik wyprawy Krzysztof Wielicki podczas konferencji prasowej dotycząca zimowej wyprawy na Broad Peak (8047 m). Warszawa, 21.12.2012. Foto: fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Kilka dni przed wyjazdem do Karakorum z himalaistami rozmawiał dziennikarz radiowej Trójki Tomasz Gorazdowski. Jak podkreśla, w polskiej ekipie panował optymizm, ale nie lekceważenie.

- Wszyscy przed wyjazdem byli zadowoleni. Dla niektórych to był wyjazd marzeń, dla innych, którzy już zdobywali ośmiotysięczniki - powrót marzeń. A Maciej Berbeka miał z Broad Peakiem porachunki - był tam przecież w 1988 roku, ale nie zdawał sobie sprawy, że nie wszedł na właściwy wierzchołek*. I myślę, że jego powrót można było traktować w sposób symboliczny - relacjonuje w audycji "Zapraszamy do Trójki".

Najbardziej doświadczony z ekipy Berbeka przyznawał, że gdy po raz kolejny podchodzi do szczytu wie mniej więcej, co go tam czeka. - Myślę, że zespół jest na tyle dobry, że mamy dużą szansę na zdobycie tej góry. Nie wiem jak będzie z pogodą, bo ona będzie miała bardzo duży wpływ. Życie wszystko skoryguje - mówił przed wyjazdem 58-letni himalaista.
Zobacz serwis specjalny: WYPRAWA NA BROAD PEAK>>>
- Jedziemy na front, wschodni front zimowy. Będę szczęśliwy jak się komuś uda wejść. Chciałbym przekazać swoje doświadczenie, podobnie jak Maciek. Obraliśmy ścieżkę góry, to nasza ścieżka życia i nie wyobrażamy sobie bez nich życia. To choroba, z którą się umiera .... - mówił kierownik wyprawy Krzysztof Wielicki.
Do 5 marca 2013 roku Broad Peak 12. szczyt świata pozostawał jedną z trzech niezdobytych zimą gór świata, obok K2 i Nanga Parbat. Polskiej ekipie udało się dotrzeć na szczyt, ale w czasie schodzenia urwał się kontakt z dwójką z nich: Maciejem Berbeką i Tomaszem Kowalskim.
Pozostali dwaj polscy himalaiści Adam Bielecki i Artur Małek dotarli do bazy.
* Podczas wyprawy w 1987/88 Maciej Berbeka ustanowił zimowy rekord wysokości w Karakorum, który utrzymał się do 2011 – dotarł do przedwierzchołka Rocky Summit.

Zobacz więcej na temat: Broad Peak Himalaje