Jak nauczyć się optymizmu?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 14:00
Hasło mówiące, że optymiści mają łatwiej, to nie tylko wytarty frazes. Okazuje się, że oni naprawdę lepiej radzą sobie z przeciwnościami losu. Co ważne, takiego podejścia do życia można się nauczyć!
Audio
  • Joanna Mielewczyk sprawdzała, jak można nauczyć się optymizmu (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Jak nauczyć się optymizmu?
Foto: Glow Images/East News

Psychologowie przekonują, że zwłaszcza kiedy w naszym życiu dzieje się gorzej, warto szukać jasnych stron. Właśnie po to, żeby w trudnych sytuacjach poradzić sobie z problemami.

Jacek Zakrzewski ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej tłumaczy, że optymistom łatwiej jest na przykład znaleźć pracę. - Bo bardziej wierzą w swoje siły, stąd więcej energii do działania, chociaż zdają sobie też sprawę z trudności – mówił Jacek Zakrzewski.

Czy wobec tego optymizmu można się nauczyć? Jakub Kryś z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk przywołuje eksperyment naukowy, który udowodnił, że tak. Uczestnicy badania zostali poproszeni o to, żeby codziennie wieczorem przypomnieć sobie trzy rzeczy, które im się udały, ale nie były dziełem przypadku. – Osoby, które regularnie wykonywały to ćwiczenie, były bardziej wytrwałe i osiągały lepsze wyniki w rozwiązywaniu postawionych przed nimi zadań - mówił Jakub Kryś.

W "hodowaniu” optymizmu ważne jest też otoczenie. Jeżeli mamy dookoła pesymistów, nasza energia będzie przyblokowana.

Co jeszcze może pomóc optymizmowi? Okazuje się, że muzyka! Muzyk Filip Jaślar tłumaczy jednak, że źle dobrana będzie działa wręcz przeciwnie.

Jakiej muzyki należy unikać, a jakiej można słuchać godzinami? O tym m.in. usłyszą Państwo w nagraniu audycji. Filip Jaślar zaprezentował nawet adekwatne przykłady.

Zapraszamy do wysłuchania materiału, przygotowanego przez Joannę Mielewczyk.

Od 2 maja do 4 czerwca Trójka i "Gazeta Wyborcza" prowadzą wielką akcję społeczną "Orzeł może", która ma na celu przekonanie Polaków do okazywania życzliwości, optymizmu i wiary we własne siły. Prezydent RP objął akcję honorowym patronatem.

Zobacz więcej na temat: Orzeł może psychologia

Czytaj także

Tylko człowiek wyposażony w kręgosłup moralny stawi opór pokusom

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 10:30
Panaceum na łatwe życie nie ma i nie będzie, ale pokusę takiego życia nosi w sobie każdy. Łykamy więc tabletki, oszukujemy siebie, udajemy, że żyjemy. - Ulegając pokusom nagle ze zdziwieniem stwierdzamy, że ktoś nam zabrał prawdziwe życie, nie zdając sobie sprawy, że to my sami - mówi Aneta Styńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska wg Amerykanina: nie jest źle, ale…

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 10:07
- Polacy są bardzo gościnni, ale tylko dla osób, które dobrze znają. Brakuje zaufania do nieznajomych – mówił w Trójce Cain Elliott, Amerykanin od kilku lat mieszkający w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekrety mowy ciała: jak rozpoznać, że on kłamie?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 10:00
Choć czasem wydaje nam się, że nasz rozmówca nie mówi prawdy, z reguły nie ma sposobu, by mu to udowodnić. W takich sytuacjach przydaje się umiejętność rozpoznawania tzw. mowy ludzkiego ciała.
rozwiń zwiń