Zmieńmy kulturę narzekania na kulturę afirmacji!

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 17:29
Radosław Kaczan, psycholog podejrzewa, że Polacy mogą narzekać z powodu... atawistycznego lęku. - Może boją się kusić los. Nie chcą powiedzieć, że wszystko jest dobrze, w obawie, że za chwilę się to zawali - mówi Radosław Kaczan.
Audio
  • Dlaczego Polacy lubią narzekać? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Zmieńmy kulturę narzekania na kulturę afirmacji
Foto: Glow Images/East News

Radosław Kaczan, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, zwraca uwagę, że na przykład Amerykanie mają łatwość mówienia o tym, co im się udało. Rozmówca Joanny Mielewczyk opowiada o obyczaju dorocznego wysyłania kartek z informacją, co dobrego danej rodzinie się zdarzyło.

- W Polsce istnieje kultura narzekania. Osoba, która narzeka, jest lepiej oceniana przez innych niż taka, która afirmuje rzeczywistość-  twierdzi dr Jakub Kryś, psycholog z Polskiej Akademii Nauk.

Dlaczego w jednym z popularnych przewodników po naszym kraju jest napisane, żeby w Polsce nie uśmiechać się do obcych? Zapraszamy do wysłuchania materiału, który przygotowała Joanna Mielewczyk.
Od 2 maja do 4 czerwca Trójka i "Gazeta Wyborcza" prowadzą wielką akcję społeczną "Orzeł może", która ma na celu przekonanie Polaków do okazywania życzliwości, optymizmu i wiary we własne siły. Prezydent RP objął akcję honorowym patronatem.

 

Zobacz więcej na temat: Orzeł może psychologia

Czytaj także

Jaka jest Anna Maria Jopek? Sprawdź jej metkę

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 15:16
40 proc. niezależności, 30 proc. życzliwości i 30 proc. tolerancji – to według Anny Marii Jopek jej najważniejsze, pozytywne cechy. Tak wygląda też, stworzona przez wokalistkę w ramach akcji "Orzeł może" jej indywidualna metka. Zapraszamy do wspólnej zabawy i tworzenia swoich metek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska przyroda też udowadnia, że "Orzeł może”

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 14:33
- Niestety często działa u nas zasada, że cudze chwalimy. Tymczasem nasze lasy to tereny wprawiające w zachwyt nie tylko Europejczyków - mówił w Trójce nadleśniczy Nadleśnictwa Celestynów, Artur Dawidziuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pochwal się, jaki jesteś. Zrób z nami swoją metkę

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 14:02
Odwaga, lojalność, uczciwość, poczucie humoru, a może pracowitość? W ramach akcji społecznej "Orzeł może” namawiamy do chwalenia się swoimi zaletami. Każdy może stworzyć osobistą metkę, prezentującą proporcje najważniejszych cech. Na końcu stworzymy "Wspólna Metkę”, opisującą zalety Polaków.
rozwiń zwiń