X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piłsudski, Wałęsa, Jan Paweł II: z kogo jesteśmy dumni?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 22:02
- Ważnych postaci, które są w naszej pamięci, jest sporo. Pamiętamy raczej ich nazwiska niż czyny. O Tadeuszu Kościuszko niewiele umiemy powiedzieć, a to jedna z ciekawszych postaci historii nie tylko polskiej, ale i amerykańskiej, trochę też francuskiej – mówi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Audio
  • Piłsudski, Wałęsa, Jan Paweł II: z kogo jesteśmy dumni? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Józef Piłsudski fot. Wikimedia Commons.
Józef Piłsudski fot. Wikimedia Commons.Foto: Wikipedia/K. Pęcherski, domena publiczna

- Józef Piłsudski jest postacią, która chyba dla wszystkich jest symbolem Polski, która rodziła się w bólach w 1918 roku. Niektórzy powiedzą, że zamach stanu przeprowadzony przez niego był zamachem na państwo polskie, ale jego zasług nie sposób przecenić - ocenia Andrzej Brozowski, redaktor naczelny biuletynu IPN „pamięć.pl”.

- Wydaje mi się, że bardzo ważna postacią był prezydent Gabriel Narutowicz. Wprawdzie prezydentem nie był zbyt długo. Dla mnie jest postacią pokazującą patriotyzm z innej strony. Mało kto wie, że zanim został prezydentem był wybitnym inżynierem, dzięki jego projektowi powstała np. elektrownia wodna w Czorsztynie-Sromowcach, także elektrownia w Porąbce. Był prekursorem, cenionym za Zachodzie – podkreśla Andrzej Brozowski.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat najbardziej rozpoznawalnymi Polakami na świecie są śp. Jan Paweł II i Lech Wałęsa, to dwie flagi z których wciąż korzystamy.  Lech Wałęsa wciąż jawi się jako postać kluczowa dla przemian. Był symbolem Polski, która stawia czoła władzy komunistycznej, która stawia czoła temu, co się działo po wschodniej stronie żelaznej kurtyny - mówi Krzysztof Przybył, prezes zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

Zapraszamy do wysłuchania materiału, który przygotowała Joanna Mielewczyk.

Polska przyroda udowadnia, że "Orzeł może” >>>

Od 2 maja do 4 czerwca Trójka i "Gazeta Wyborcza" prowadzą wielką akcję społeczną "Orzeł może", która ma na celu przekonanie Polaków do okazywania życzliwości, optymizmu i wiary we własne siły. Prezydent RP objął akcję honorowym patronatem.

Popołudniowego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku między 16.00 a 19.00.

Czytaj także

Muzeum Wojska Polskiego - "świątynia sławy oręża polskiego"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 06:00
Potrzeba powstania tego typu placówki wynikała z tego, co działo się w latach 1795–1918, czyli w okresie zaborów, kiedy to zagrabiono z kraju wiele cennych zabytków związanych z polskim dziedzictwem narodowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzienniki Goebbelsa pokazują szokującą twarz "arcykłamcy”

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 09:35
Pierwszy tom dzienników ministra propagandy III Rzeszy obejmuje lata 1923-39. To czas, kiedy nieszczęśliwie zakochany i skłonny do depresji absolwent studiów filologicznych przeobraża się w ministra oświecenia i propagandy. – Zapiski tego "arcykłamcy” i zbrodniarza to bardzo cenne źródło wiedzy historycznej – mówił w Trójce tłumaczy "Dzienników” prof. Eugeniusz Cezary Król.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kardynał Stefan Wyszyński - symbol zmagań z komunizmem

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 07:10
3 sierpnia 1901 roku urodził się prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, zwany Prymasem Tysiąclecia. Zdecydowanie przeciwstawiał się marksistowskiej koncepcji życia społecznego, bronił godności i praw człowieka. Zawsze twierdził, że trzeba podejmować wysiłek tworzenia lepszej przyszłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ta wizyta Jana Pawła II odmieniła oblicze polskiej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 06:10
– Drodzy rodacy! Ucałowałem ziemię polską, z której wyrosłem, ziemię z której wezwał mnie Bóg niezbadanym wyrokiem swej opatrzności na Stolicę Piotrową w Rzymie, ziemię do której przybywam dzisiaj jako pielgrzym – mówił Jan Paweł II po przylocie na lotnisko Okęcie w Warszawie. 2 czerwca 1979 rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka papieża do Polski.
rozwiń zwiń