Piłsudski, Wałęsa, Jan Paweł II: z kogo jesteśmy dumni?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 22:02
- Ważnych postaci, które są w naszej pamięci, jest sporo. Pamiętamy raczej ich nazwiska niż czyny. O Tadeuszu Kościuszko niewiele umiemy powiedzieć, a to jedna z ciekawszych postaci historii nie tylko polskiej, ale i amerykańskiej, trochę też francuskiej – mówi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Audio
  • Piłsudski, Wałęsa, Jan Paweł II: z kogo jesteśmy dumni? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Józef Piłsudski fot. Wikimedia Commons.
Józef Piłsudski fot. Wikimedia Commons.Foto: Wikipedia/K. Pęcherski, domena publiczna

- Józef Piłsudski jest postacią, która chyba dla wszystkich jest symbolem Polski, która rodziła się w bólach w 1918 roku. Niektórzy powiedzą, że zamach stanu przeprowadzony przez niego był zamachem na państwo polskie, ale jego zasług nie sposób przecenić - ocenia Andrzej Brozowski, redaktor naczelny biuletynu IPN „pamięć.pl”.

- Wydaje mi się, że bardzo ważna postacią był prezydent Gabriel Narutowicz. Wprawdzie prezydentem nie był zbyt długo. Dla mnie jest postacią pokazującą patriotyzm z innej strony. Mało kto wie, że zanim został prezydentem był wybitnym inżynierem, dzięki jego projektowi powstała np. elektrownia wodna w Czorsztynie-Sromowcach, także elektrownia w Porąbce. Był prekursorem, cenionym za Zachodzie – podkreśla Andrzej Brozowski.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat najbardziej rozpoznawalnymi Polakami na świecie są śp. Jan Paweł II i Lech Wałęsa, to dwie flagi z których wciąż korzystamy.  Lech Wałęsa wciąż jawi się jako postać kluczowa dla przemian. Był symbolem Polski, która stawia czoła władzy komunistycznej, która stawia czoła temu, co się działo po wschodniej stronie żelaznej kurtyny - mówi Krzysztof Przybył, prezes zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

Zapraszamy do wysłuchania materiału, który przygotowała Joanna Mielewczyk.

Polska przyroda udowadnia, że "Orzeł może” >>>

Od 2 maja do 4 czerwca Trójka i "Gazeta Wyborcza" prowadzą wielką akcję społeczną "Orzeł może", która ma na celu przekonanie Polaków do okazywania życzliwości, optymizmu i wiary we własne siły. Prezydent RP objął akcję honorowym patronatem.

Popołudniowego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku między 16.00 a 19.00.

Czytaj także

Muzeum Wojska Polskiego - "świątynia sławy oręża polskiego"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 06:00
Potrzeba powstania tego typu placówki wynikała z tego, co działo się w latach 1795–1918, czyli w okresie zaborów, kiedy to zagrabiono z kraju wiele cennych zabytków związanych z polskim dziedzictwem narodowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzienniki Goebbelsa pokazują szokującą twarz "arcykłamcy”

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 09:35
Pierwszy tom dzienników ministra propagandy III Rzeszy obejmuje lata 1923-39. To czas, kiedy nieszczęśliwie zakochany i skłonny do depresji absolwent studiów filologicznych przeobraża się w ministra oświecenia i propagandy. – Zapiski tego "arcykłamcy” i zbrodniarza to bardzo cenne źródło wiedzy historycznej – mówił w Trójce tłumaczy "Dzienników” prof. Eugeniusz Cezary Król.
rozwiń zwiń

Czytaj także

39. rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 06:01
Nad ranem 28 maja 1981 roku Polskie Radio oraz agencje światowe nadały komunikat: - Tu mówi Warszawa. We wszystkich programach Polskiego Radia nadajemy komunikat specjalny. Dziś o godzinie 4.40 rano w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w rezydencji arcybiskupów warszawskich zmarł jego eminencja kardynał Stefan Wyszyński, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski, prymas Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ta wizyta Jana Pawła II odmieniła oblicze polskiej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 06:00
– Drodzy rodacy! Ucałowałem ziemię polską, z której wyrosłem, ziemię, z której wezwał mnie Bóg niezbadanym wyrokiem swej opatrzności na Stolicę Piotrową w Rzymie, ziemię do której przybywam dzisiaj jako pielgrzym – mówił Jan Paweł II po przylocie na lotnisko Okęcie w Warszawie. 
rozwiń zwiń