X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Te chore dzieci to nasze życie, nasza miłość"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 17:20
Zakład Leczniczo-Opiekuńczy w Piszkowicach opiekuje się ciężko chorymi dziećmi, najczęściej porzuconymi tuż po urodzeniu. Obecnie przebywa w nim 48 dzieci w wieku od kilku miesięcy do 18 lat. O codziennych radościach i smutkach opowiadała m.in. dyrektor zakładu Eugenia Jakubowicz (siostra Łucja).
Audio
  • Siostra Łucja: te chore dzieci to nasze życie, nasza miłość (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Przyjaciele Piszkowic, czyli jak to wszystko się zaczęło (Zapraszamy do Trójki-popołudnie)
  • Ola to największa gaduła w Piszkowicach (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Mama małego Tomka opowiada, jak chłopiec uratowany został w ośrodku w Piszkowicach (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • - To nie jest praca dla każdego -opiekunowie z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego o swojej codzienności pomagania dzieciom (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • "Dzieci nas zaskakują na każdym kroku" (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Siostry zakonne opiekują się dziećmi w bardzo różnym wieku. Na zdjęciu podopieczna Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach podczas przedstawienia
Siostry zakonne opiekują się dziećmi w bardzo różnym wieku. Na zdjęciu podopieczna Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach podczas przedstawieniaFoto: arch. pryw. Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach

Większość dzieci ze względu na swoje choroby nie ma szans na adopcję. Siedemnaścioro wymaga dożywiania dojelitowego oraz wspomagania oddychania i krążenia. Wszystkie dzieci wymagają rehabilitacji stałej. - Dla jednym sukcesem jest poruszanie głową, dla innych pierwsze kroki - opowiadają Marcinowi Gutowskiemu rehabilitanci.

Niektóre z dzieci w placówce zostały porzucone. Inne, jak mały Tomek, muszą tam przebywać, żeby żyć. - Lekarze mówili, że Tomuś będzie rośliną, a on tak bryka, gaworzy… Dwa razy już umierał, ale siostry uratowały go. On się naprawdę rozwija, wcale nie jest roślinką, można czuć się szczęśliwym mimo tego wszystkiego. Tylko w domu bardzo go nam brakuje... Ja nie mam takiej wiedzy, żeby się nim opiekować. Siostry są nam bardzo potrzebne. I cały ten ośrodek też – mówi pani Irena, mama Tomka, który w ośrodku przebywa już 10 miesięcy.

Wszyscy podopieczni są leczeni farmakologicznie, a wiele z nich wymaga leczenia operacyjnego i wielu zabiegów w szpitalach klinicznych. Wszystkie dzieci objęte są opieką pedagogiczną, psychologiczną, logopedyczną oraz biorą udział w zajęciach  rewalidacyjnych. W ZLO zatrudnieni są lekarz neurolog, pediatra, laryngolog, anestezjolog, psycholog. Jest też 3 fizjoterapeutów, terapeuta zajęciowy, logopeda, 6 pielęgniarek, 12 opiekunów i 6 salowych. W zakładzie pracuje 8 sióstr zakonnych Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Zakład w obecnej formie zajmuje się dziećmi od 1950r. Dyrektorem zakładu jest Eugenia Jakubowicz, (siostra Łucja).

Finansowanie; opieka medyczna jest refundowana w ramach umowy z NFZ w kwocie 72 zł za jedno dziecko na dobę. Wystarcza z trudem na podstawowe potrzeby medyczne. Utrzymanie dzieci pokrywa w zasadzie Zgromadzenie z pieniędzy pochodzących ze zbiórek publicznych, darowizn, 1%, ciągłego proszenia o pomoc (zlopiszkowice.ovh.org ).

/

Czytaj także

Czekoladowy orzeł sprzedany za 35 tysięcy

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 17:16
W aukcji na rzecz Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego dla dzieci w Piszkowicach najbardziej zdeterminowana okazała się Pani Iwona, która będzie nową właścicielką orła.
rozwiń zwiń