"Dziennik z podróży” spełnił niespełnione marzenie Stasika

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 20:53
- Pochodzę z małej wsi i kiedy byłem nastolatkiem, kopiąc ziemniaki marzyłem, żeby przyszedł do mnie mistrz. On do mnie nie przyszedł, ale po latach tym filmem spełniłem swoje marzenie o podroży z mistrzem fotografii – mówił reżyser Piotr Stasik.
Audio
  • Piotr Stasik tłumaczy, skąd wziął się pomysł na film "Dziennik z podroży” (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Tadeusz Rolke. Kadr z filmu Dziennik z podróży
Tadeusz Rolke. Kadr z filmu "Dziennik z podróży"Foto: mat.prasowe

Film "Dziennik z podróży” w reżyserii Piotra Stasika to jeden z filmów konkursowych Krakowskiego Festiwalu Filmowego. To opowieść o utytułowanym i leciwym fotografiku (Tadeusza Rolke), który ze swoim nastoletnim uczeniem wyrusza w Polskę, by portretować mieszkańców małych miejscowości. Dla chłopca jest to doskonała okazja, by poznać tajniki tradycyjnej fotografii. Dla obu bohaterów – szansa na przeżycie pięknej przyjaźni.

– Wiele osób od lat namawiało mnie, żeby zrobić film, którego bohaterem będzie Tadeusz Rolke. Niestety nie miałem pretekstu, a nie chciałem robić filmu biograficznego. Michał, którego uczyłem w szkole Andrzeja Wajdy, chciał zrobić film o Tadeuszu i zainteresował się fotografią analogową. Kiedy zobaczyłem ich twarze pomyślałem, że każdy tęskni za tym, żeby mieć swojego mistrza i tak wpadłem na pomysł filmu – opowiadał w Trójce Piotr Stasik.

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu", "Trójkowo, filmowo" >>

Reżyser tłumaczył też dlaczego początku chciał, żeby to była komedia dokumentalna. – W Polsce dużo mamy takiego smutnego kina. Natomiast ci bohaterowie są uśmiechnięci, pogodni. Ta opowieść drugie też jednak drugie dno i mam nadzieję, że widzowie do niego dotrą – dodał Piotr Stasik.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadził Ryszard Jaźwiński.  

Zobacz więcej na temat: FILM Ryszard Jaźwiński

Czytaj także

To opowieść o ludzkiej godności - mówi Adam Sikora o swoim nowym filmie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 14:00
W filmie "Ewa" znany operator i reżyser zdecydował się opowiedzieć o żonach śląskich górników, które bieda często zmusza do najgorszego - prostytucji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Marczewski: tylko kretyn nie ma wątpliwości!

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 12:00
- Przywiązany jestem do fragmentu, kiedy Małgorzata mówi: "Ja nie powinnam być aktorką", a cenzor odpowiada: "Pani powinna być aktorką, to ja nie powinienem być cenzorem" - mówił w Dwójce reżyser "Ucieczki z kina Wolność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Układ zamknięty’" w amerykańskich kinach

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 08:39
Film "Układ zamknięty’", który otrzymał bardzo dobre recenzje po przedpremierowych pokazach w Stanach Zjednoczonych, 7 czerwca trafi do amerykańskich kin.
rozwiń zwiń