X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Zespół Downa jest jak plama na koszuli…" burza wokół kampanii

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 14:00
- Chociaż hasło "Zespół Downa jest jak plama na koszuli, której nie możesz sprać” budzi kontrowersje myślę, że dobrze się stało, bo w mediach pojawiły się rozmowy o akcji. Do tej pory podobnych kampanii było wiele i większość z nich przeszła niezauważona – przyznaje Bogusław Gałązka, dyrektor generalny Stowarzyszenia Olimpiad Specjalnych Polska.
Audio
  • "Zespół Downa jest jak plama na koszuli…" burza wokół kampanii ( Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Zawodniczka Olimpiad Specjalnych Ola Błaszyk (P), która jest twarzą kampanii i jej siostra oraz trenerka Ala Błaszyk (L), podczas konferencji prasowej dotyczącej kampanii informacyjnej na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną - zawodników Olimpiad Specjalnych,
Zawodniczka Olimpiad Specjalnych Ola Błaszyk (P), która jest twarzą kampanii i jej siostra oraz trenerka Ala Błaszyk (L), podczas konferencji prasowej dotyczącej kampanii informacyjnej na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną - zawodników Olimpiad Specjalnych, Foto: PAP/Bartłomniej Zborowski

Celem kampanii, której głównej hasło brzmi "Zespół Downa. Zrozum i daj żyć" jest przybliżenie społeczeństwu różnych osób z niepełnosprawnością intelektualną, w tym osób z zespołem Downa. Jak pokazują badania  (zarówno Stowarzyszenia Olimpiad Specjalnych, jak i CBOS i OBOP) Polacy głównie tę grupę utożsamiają z niepełnosprawnością intelektualną.

Kampania okazała się bardzo kontrowersyjna i wywołała żywą dyskusję na temat użytych w niej haseł. - Hasła to propozycje agencji, która przygotowała kampanię. Ale słuchaliśmy też, co mówią o sobie osoby z zespołem Downa, w tym Ola, która jest twarzą kampanii - podkreśla Bogusław Gałązka.

Jak ocenia gość popołudniowego "Zapraszamy do Trójki" kampania wzbudziła duże zainteresowanie i może sprawić, że "będziemy rozmawiać o tym, jak wygląda sytuacja osób z zespołem Downa". Przypomina jednak, że kontrowersyjne hasło to jedno z dziewięciu promujących akcję. Inne to m.in. "Z zespołem Downa bywasz bardzo samotny...", "Zespół Downa to oryginalność, której nie wybrałem”.

Kontrowersyjny
Kontrowersyjny plakat kampanii organizowanej przez Stowarzyszenie Olimpiad Specjalnych Polska

– Teraz rodzice dzieci z zespołem Downa często są pozostawiani sami sobie – mówi Bogusław Gałązka. O ich problemach się nie mówi, a im zależy, aby ich dzieci były traktowane normalnie.

 

- Problemem jest ukazywanie osób niepełnosprawnych, bo mamy tu do czynienia ze skrajnościami. Albo pokazuje się je jako biedne i pokrzywdzone, albo przez pryzmat ich heroizmu. Natomiast nie pokazuje się normalności i życia codziennego. Tego, że chcą żyć, obcować z ludźmi, a często są oddaleni od innych – opowiada dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska. Jak podkreśla uśmiech, szczerość i bezinteresowność, które cechują te osoby, wśród ludzi "normalnych" zanikają. Dlatego od niepełnosprawnych wiele można się nauczyć.

Według standardów europejskich, osób niepełnosprawnych intelektualnie w Polsce żyje koło miliona. - W Unii odchodzi się od badań testowych niepełnosprawności. Jako niepełnosprawne oceniane są te osoby, które trzeba wspierać. Osoby, które są samodzielne nie są traktowane jako niepełnosprawne, nawet jeśli według rozmaitych testów można by je zaliczyć do tej grupy. W Polsce wciąż opieramy się na przestarzałej formie testów i spełnia standardów – mówi gość Robert Kantereita.

W środę w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca nowej kampanii informacyjnej na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną - zawodników Olimpiad Specjalnych.

Popołudniowego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku między 16.00 a 19.00.
(gs)

Zobacz więcej na temat: zdrowie zespół downa

Czytaj także

Brzydkie słowo na "D" to ujma i wstyd dla rodziny

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 11:30
By poznać osoby z zespołem Downa, ich rodziny, przyjaciół i otoczenie, dwunastu reporterów ruszyło w Polskę. Efektem jest mądra, prospołeczna książka "Pytania, których się nie zadaje”. Książka to jeden krok bliżej by stać się człowiekiem - twierdzą ci którzy poznali te historie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmitek Jo i my jesteśmy z innej planety

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 12:45
- Dzieci z Zespołem Downa mogą mieć satysfakcjonujące życie, mogą robić rzeczy których nie robią zdrowi ludzie, nie można tylko wierzyć w mity - mówią rodzice Jonatana, Aleksandra Więcka i Kobas Laksa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak to jest być mamą dziecka z zespołem Downa?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 16:30
- Nawet gdybym dowiedziała się w czasie ciąży, to by nic nie zmieniło – mówi Marta, mama piątki dzieci, w tym dwóch synów z zespołem Downa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr jako terapia

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 08:55
Czy działania teatralne prowadzone z osobami niepełnosprawnymi są bardziej teatrem czy bardziej terapią? Czy liczy się ich wymiar estetyczny czy etyczny? O tym porozmawiamy w piątkowym "Notatniku Dwójki".
rozwiń zwiń