Festiwal Malta na półmetku - posłuchaj trójkowych relacji

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2011 14:00
80-latkowie przywożą polską piosenkę z USA, poznaniacy tańczą "ciche disco" i współtworzą żywą kulturę. Minęły już trzy dni Malty, ale wiele atrakcji dopiero przed nami.
Audio

Między 4 a 6 lipca Poznań tętnił gorącym rytmem wydarzeń muzycznych i teatralnych.

Mogliśmy już oglądać spektakl "After the Battle" Compagnii Pippo Delbono, najnowszą produkcję Giselle Vienne, "I apologize" oraz "Egzamin" Teatru Usta Usta Republika.

Jeśli chodzi o muzyczną stronę Festiwalu, największe emocje wzbudziły koncerty: Manu Chao, mistrzów trip hopu Portishead, folk-popowej grupy Fleet Foxes oraz mistrzów indie punku Electric Suicide Club. Zapraszamy do wysłuchania wywiadów z Fleet Foxes oraz grupą Portishead, której członkowie zjawili się w trójkowym wozie i zaprezentowali naszym słuchaczom w "Programie Alternatywnym" 6 lipca.

- A przed nami kolejne gwiazdy: Jan Fabre ze spektaklem "Prometheus Landscape II" (w którym jedną z ról gra Polka Katarzyna Makuch), Kornél Mundruczó, który zaprezentuje "It Is Hard to Be a God" - zachęca rzeczniczka Malty Anna Reichel.

Anna Reichel zapowiada mocne wrażenia na Malcie!

 

Spektakl Jana Fabre będzie można zobaczyć 8 i 9 lipca o godz. 19.00 w Auli Artis w Poznaniu. W tych samych dniach, ale o 21.00 w hali 6A Międzynarodowych Targów Poznańskich efekty swojej pracy zaprezentuje Kornel Mundruczó.

Z radością podkreślamy, że wielkim powodzeniem cieszy się projekt "Silent Malta" współtworzony przez trójkowych dziennikarzy. Bardzo wielu widzów Festiwalu w specjalnie przygotowanych słuchawkach śledzi kolejne odcinki powieści kryminalnej Jerzego Sosnowskiego, poznaje najlepsze słuchowiska Teatru Polskiego Radia wybrane przez Barbarę Marcinik albo ... tańczy do muzycznych setów przygotowanych przez Agnieszkę Szydłowską. "Silent Disco" to nie tylko ciekawe doznanie muzyczne, ale i przedmiot interesujących obserwacji!

- Po raz pierwszy robimy "Silent Maltę" w ciągu dnia i bardzo się cieszymy, że spotyka się to z tak dużym zainteresowaniem - dodaje rzeczniczka Festiwalu.

Przypomnijmy, że przed "Silent Disco" (które startuje zawsze o północy) w Pasażu Kultury odbywają się darmowe koncerty! Jeszcze dziś zagrają Hellow Dog (21.00) oraz Architecture in Helsinki (23.00).

W naszym poznańskim studiu festiwalowym gościli dziś członkowie niezwykłej grupy teatralno-muzycznej YOUNG@HEART. Chór złożony z byłych muzyków, aktorów, a także amatorów, którzy swoją przygodę ze sceną rozpoczęli po 80-tce (średnia wieku w zespole to 85 lat!), zaprezentował na Malcie spektakl "End of the Road". W rozmowie z Kasią Borowiecką i Michałem Nogasiem artyści zdradzili, że mają w swoim repertuarze pewną polską piosenkę, a jeden z członków zespołu nawet mówi i śpiewa po polsku!

Young@Heart na Malcie i w Trójce - rozmowa z członkami chóru

 

 

Jeszcze dziś o godz. 20.00 będzie można zobaczyć na Malcie ostatnią w Poznaniu odsłonę "End of the road".

Festiwal, który zaskakuje bogactwem oferty, sam stał się obiektem badań. Socjolog Waldek Rapior w ramach projektu "Tworzenie kultury" próbuje dowieść, że odbiorcy wydarzeń nie tylko kupują bilety i oglądają, lecz także uczestniczą i włączają kulturę do swojej codzienności. - Kultura to nie tylko to, co jest wytwarzane przez profesjonalistów, lecz także całe nasze życie. Wprowadzając książkę, spektakl czy koncert do naszego życia, współtworzymy kulturę - dowodzi.

Na czym polega projekt maltański i kiedy poznamy jego wyniki opowiada w audycji "Tu Baron", do której wysłuchania zapraszamy.

W audycji "Tu Baron" - wyjątkowo nadawanej z Poznania - Kasia Borowiecka i Michał Nogaś wspominali także artystów, którzy zagrali na Festiwalu "Malta" w latach minionych.

(asz)

Czytaj także

Trójka na Malcie, Malta w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 20:00
Trójka, jak wiadomo, patronuje najważniejszym festiwalom w kraju. Od tego roku – także poznańskiej Malcie. Nasza silna "kulturalna" ekipa była obecna na miejscu od pierwszego do ostatniego dnia festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia minaretu, który nie powstał

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 19:50
Festiwal Malta to nie tylko teatr, taniec, performance i muzyka. To także miejsce spotkań i dyskusji na bardzo poważne tematy.
rozwiń zwiń