IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 12:32
Pierwszy Konkurs Chopinowski po zakończeniu II wojny światowej odbył się w roku 1949. Zakończył się sukcesem Polaków i pianistów ze Związku Radzieckiego.
Audio
  • IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

IV Międzynarodowy Konkurs Chopinowski trwał od 15 września do 15 października 1949 roku. Wzięło w nim udział 54 pianistów z 14 krajów. Pierwszą nagrodę zdobyły ex aequo Halina Czerny-Stefańska oraz reprezentantka ZSRR Bella Dawidowicz. Wśród dwunastu nagrodzonych pianistów, aż ośmiu to byli Polacy, pozostali to reprezentanci ZSRR.

Redaktor Andrzej Wróblewski wspomina po latach Barbarę Hesse-Bukowską. Zdobywczyni drugiej nagrody przed wejściem na scenę była tak zdenerwowana, że  dyrektor muzyczny Polskiego Radia musiał grać fokstrota, żeby ją rozluźnić.

Sześć lat później, w V Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim, tryumfatorem konkursu został również Polak, Adam Harasiewicz. Nasz reprezentant pokonał 76 pianistów z 25 krajów. Poza nim nagrody otrzymało dwóch innych reprezentantów Polski.

Na kolejne odcinki "Tym żył świat" poświęcone historii Konkursu Chopinowskiego zapraszamy w dniach od 4 do 7 i od 11 od 14 października.

(miro)

Czytaj także

Chopin w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2010 13:54
„Chopin W Trójce” to nowy konkurs, który na naszej antenie rusza w poniedziałek, 1 marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza dama powojennej chopinistyki

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2010 23:05
Kolejna odsłona 'Koncertu chopinowskiego' Jedynki poświęcona jest w całości Halinie Czerny-Stefańskiej, pierwszemu polskiemu zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkurs Chopinowski i jego uczestnicy

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 16:16
Jak wyglądają przygotowania do Konkursu Chopinowskiego? W jaki sposób wybiera się i prowadzi jego uczestników?
rozwiń zwiń