X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

X, XI i XII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 11:38
Dekada lat osiemdziesiątych to chude lata dla polskiej muzyki. Zapraszamy do wysłuchania kolejnych opowieści o historii Konkursów Chopinowskich.
Audio
  • X, XI i XII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

X jubileuszowy Konkurs Chopinowski z udziałem aż 149 pianistów z  siedmiu krajów odbywał się w dniach 2 - 19 października 1980 roku. Polska reprezentacja wypada w nim słabo. Najlepsza nasza pianistka, Ewa Pobłocka, zajęła dopiero piąte miejsce.

Po ogłoszeniu listy kandydatów dopuszczonych do gry w finale wybuch skandal. Do dalszej gry nie został dopuszczony faworyt publiczności i jednej z jurorek, Ivo Pogorelić z Jugosławii. Argentyńska pianistka Martha Argerich, która uznała go za pianistycznego geniusza, na znak protestu zrezygnowała z udziału w jury i opuściła obrady. Zwycięzcą konkursu został pianista z Wietnamu Dang Thai Son.

Do XI edycja konkursu, który odbył się w dniach 1 - 20 października 1985 roku, przystąpiło 124 pianistów. Tylko jeden Polak, Krzysztof Jabłoński znalazł się w gronie laureatów i otrzymał trzecią nagrodę. Zwycięzcą konkursu został Stanisław Bunin, 19-letni muzyk z ZSRR.

Pięć lat później, podczas XII konkursu, jury po raz pierwszy w historii nie przyznało pierwszej nagrody. Drugą otrzymał Amerykanin Kevin Kenner. - Jak zwyciężać w konkursach? Myślę, że nie należy się tym zbytnio przejmować, trzeba po prostu grać, jakby się grało podczas zwykłego występu i spróbować zagrać jak najlepiej. Nie można sobie zaprzątać głowy tym co myśli jury. To onieśmiela – zdradzał potem tajemnice swojego sukcesu.   
   
W ostatnim odcinku opowieści o historii Konkursów Chopinowskich, wspomnienia uczestników edycji z lat 1995, 2000 i 2005.

(miro)

Czytaj także

Chopin 2010: rozmowa z Ewą Pobłocką

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2010 12:40
Dla znakomitej polskiej pianistki Rok Chopinowski stała się okazją do nagrania pierwszej płyty na historycznym fortepianie Pleyela
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec lata

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2010 11:09
Rozmowa z Ewą Pobłocką oraz zaproszenie na Piknik Archeologiczno - Etnograficzny
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkurs Chopinowski na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 15:44
Zapraszamy na transmisje przesłuchań i koncertów, rozmowy z autorytetami i wspomnienia poprzednich edycji.
rozwiń zwiń