XIII, XIV i XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 11:45
Zapraszamy do wysłuchania ostatnej części historii Konkursów Chopinowskich.
Audio
  • XIII, XIV i XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

XIII Konkurs Chopinowski odbył się w dniach  1-22 października 1995r. Jury podobnej jak przed pięciu laty nie przyznało głównej nagrody. Drugą nagrodę ex aequo otrzymali Philippe Giusiano z Francji oraz Rosjanin Alexei Sultanov. Nie przyznano też wyróżnień za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza i koncertu. Tylko jedna reprezentantka Polski, Magdalena Lisak, zdobyła szóstą nagrodę.

W roku 2000, w XIV konkursie udział wzięło 94 pianistów z 25 krajów. Laureatem został  Yundi Li, młody pianista z Chin. Polacy podobnie jak w poprzednim konkursie wypadli słabo, jedynie Radosław Sobczak dostał wyróżnienie.

XV Konkurs Chopinowski to z kolei wielki triumf młodego polskiego pianisty Rafała Blechacza, który został okrzyknięty godnym następcą Krystiana Zimermana. Werdykt wzbudza zachwyt publiczności. Po ogłoszeniu wyników laureat mówił Polskiemu Radiu, że do konkursu przygotowywał się już od dwóch, trzech lat. Niektóre z utworów, które zaprezentował publiczności zaczął grać już wtedy.


(miro)

Czytaj także

Spotkanie z Rafałem Blechaczem

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2009 19:13
W niedzielnej Galerii Muzyków Polskich o 22.10 spotkanie ze zwycięzcą XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im Fryderyka Chopina - R.Blechaczem
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blechacz bez Chopina?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2010 17:50
Irena Myczka zaprasza na retransmisję recitalu błyskawicznie dojrzewającego laureata Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń