Pomnik Poległym w Służbie i Obronie Polski Ludowej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pomnik Poległym w Służbie i Obronie Polski Ludowej
Pomnik Poległym w Służbie i Obronie Polski LudowejFoto: źr. muzeumprl-u.pl

Pomysł zrodził się wśród delegatów na IX Zjazd PZPR, pomnik miał być elementem historycznej świadomości Polaków.

Posłuchaj

Tym żył świat 1 kwietnia
+
Dodaj do playlisty
+

29 kwietnia 1984 roku Polskie radio nadało audycję Jerzego Rybczyńskiego "Niech pomnik powie potomnym".

W pracowni Bohdana Chmielewskiego powstawał pomnik z granitu i brązu, który, przy rozmiarach 16 metrów wysokości i 20 szerokości miał ważyć 60 ton.

- Czy pan sobie zdaje sprawę, że na wieki zostanie odlany w brązie? - pytał dziennikarz PR pozującego urzędnika MSW, którego twarz została utrwalona w pomniku.

Znaczek
Znaczek okolicznościowy

Pomnik stanął przed warszawskim Pałacem Lubomirskich, a 20 lipca 1985 roku odbyło się uroczyste odsłonięcie. - W monumencie wyraźnie widać sylwetki żołnierzy, które łączą się z tłumem kobiet, robotników, chłopów i dzieci. Nad nimi orzeł w brązie, w jego kierunku wyciągają się ręce tłumu - opisywał dziennikarz.

 

 

Prezydent Warszawy, gen. dyw. Mieczysław Dębicki, w swoim przemówieniu podkreślał znaczenie pomnika. - On stanowi wymowny dowód narodowej pamięci o bohaterstwie i poświęceniu, o bezgranicznym oddaniu Ludowej Ojczyźnie i ideałom sprawiedliwości społecznej - mówił.

Pomnik stał w Warszawie 6 lat. W roku 1991 wszystkie jego 483 elementy zostały zdemontowane i przewiezione na teren bazy Zarządu Dróg Miejskich na Żeraniu w Warszawie.

Polecane