Jak Płock hołd Władysławowi Broniewskiemu oddawał

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 10:14
25 czerwca 1972 roku Polskie Radio gościło w Płocku, rodzinnym mieście poety Władysława Broniewskiego.
Audio
  • Jak Płock hołd Władysławowi Broniewskiemu oddawał
Władysław Broniewski z córką Anką, fot. a.n. ok. 1940
Władysław Broniewski z córką Anką, fot. a.n. ok. 1940Foto: ze zbiorów Muzeum Literatury

- Po środku placu potężna, przysłonięta biało-czerwoną flagą, bryła pomnika, po lewej stronie, pod dachami zabytkowych kamieniczek, widoczna ciemnozielona korona dębu rosnącego na podwórku obok domu, w którym urodził się Władysław Broniewski - donosił dziennikarz Polskiego Radia.

Na trybunie przed pomnikiem miejsca zajmują: przewodniczący Rady Państwa Henryk Jabłoński, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Jedności Narodu Janusz Groszkowski, przedstawiciele rządu i władz partyjnych.

Pomnik
Pomnik Władysława Broniewskiego w Płocku

- Uczcić dziś pragniemy wielkiego syna tej ziemi, dokonać odsłonięcia pierwszego pomnika współczesnego poety w Polsce Ludowej - mówił Henryk Jabłoński i dodał, że poezja Broniewskiego to "mowa serc do serc skierowana".

Po przemówieniu do odsłonięcia pomnika podeszła Wanda Broniewska, żona poety, Jarosław Iwaszkiewicz oraz przedstawiciele różnych klas społecznych, pracownicy płockiej Petrochemii i harcerze.

Całą uroczystość zakończył występ zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze".

 

 

Aby wysłuchać całej audycji, w której znajduje się opis pomnika, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszają Michał Nogaś i Wojciech Włodarczyk.

(asz)

Czytaj także

Władysława Broniewskiego trudne powroty

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 10:00
Pierwszą audycję z cyklu "Między emigracją a krajem" poświęciliśmy Władysławowi Broniewskiemu, który powrócił do Polski najwcześniej, bo już w 1945 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 18:31
"Podróż mego życia" Szarugi, wybór wierszy Broniewskiego, "Córka Agamemnona" Ismaila Kadarego oraz szkice i eseje Orwella. Nowe książki polecamy dziś o 18.00.
rozwiń zwiń