Gierek kawalerem Lenina

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 10:17
Jest 11 maja 1973 roku - Polskie Radio instaluje mikrofony sprawozdawcze w siedzibie KC PZPR. Są one potrzebne dotransmisji z uroczystości wręczenia Edwardowi Gierkowi przyznanego mu przez Radę Najwyższą ZSRR Orderu Lenina.
Audio

Odznaczenie, którym wyróżniono Edwarda Gierka zostało ustanowione w 1930 roku. Order Lenina był najwyższym odznaczeniem państwowym w Związku Radzieckim. Przyznawano go za szczególne zasługi w obronie socjalistycznej ojczyzny, wzmocnienie obronności w ZSRR, rozwijanie przyjaźni i współpracy miedzy narodami, wzmacnianie pokoju, ofiarną pracę i inne szczególnie wybitne zasługi dla państwa.

By osobiście udekorować przyjaciela z Polski do Warszawy przybywa radziecki przywódca Leonid Breżniew. Sprawozdawca Polskiego Radia donosi w dniu transmisji, że ta uroczystość będzie pięknym wyrazem uznania dla partii i całego narodu. Będzie też symbolem przyjaźni, braterstwa i jedności działania Polski oraz ZSRR w dziele socjalistycznego budownictwa i utrwalania światowego pokoju.

Breżniew podczas uroczystej przemowy zwraca uwagę, że droga życiowa towarzysza Gierka zawsze była drogą rewolucjonisty wiernego klasie robotniczej oraz ideom marksizmu - leninizmu. Ścieżką patrioty, w całości oddanego interesom swojej ojczyzny i dziełu szczęścia oraz rozkwitu narodu polskiego. To także, zdaniem radzieckiego przywódcy, droga internacjonalisty nieznającego większego celu, niż tryumf socjalizmu i pokoju.

Breżniew przypomina, że bardziej szlachetnej sprawy, niż walka o jedność i nowe sukcesy krajów socjalistycznych i światowego ruchu robotniczego, nie ma.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszają Michał Nogaś i Wojciech Włodarczyk.

(dmc)

Czytaj także

Historia przyjaźni polsko - radzieckiej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 07:00
Jaki był zakres politycznej i gospodarczej zależności Polski od sowieckiej Rosji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Remont maszyny państwowej

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 15:30
"Życie Warszawy" z 22 grudnia 1970 zamieszcza cykl artykułów pod wspólnym tytułem "By w Polsce Ludowej żyło się lepiej, jaśniej, szczęśliwiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drogi Towarzyszu Gierek!

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 15:25
Z gratulacjami pospieszyli przedstawiciele partii komunistycznej w Rosji Leonid Breżniew, w Czechach Gustav Husak i w NRD Walter Ulbricht.
rozwiń zwiń