X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rodezyjska agresja na Mozambik

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 09:50
Są pierwsze dni czerwca 1977 roku. Na teren Mozambiku wkraczają oddziały zbrojne Rodezji Południowej, państwa, które choć formalnie jest republiką od 1970 roku, nie zostało uznane przez świat.
Audio

Rządząca w Rodezji Południowej biała mniejszość pod przywództwem Iana Douglasa Smitha prześladuje czarną większość i kategorycznie sprzeciwia się wszelkim rozmowom o oddaniu bądź podziale władzy. Powoduje to powstanie dwóch ugrupowań: ZANU i ZAPU, walczących o prawo czarnej większości do samostanowienia i doprowadza do wybuchu tzw. wojny w buszu.

Ian Douglas Smith postanawia krwawo rozprawić się ze swoimi przeciwnikami, którzy, jak twierdzi rząd rodezyjski mają swoje bazy militarne na terenach przygranicznych w Mozambiku.

W pierwszych dniach lipca 1977 roku sprawą zajmuje się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Narody Zjednoczone reagują na skargę złożoną przez rząd Mozambiku. Rada jednomyślnie uchwaliła rezolucję wzywającą do udzielenia pomocy Mozambikowi w odparciu ataków rodezyjskich.

Napięta sytuacja między oboma krajami uległa poprawie w roku 1979. Wówczas to, na skutek silnego nacisku opinii międzynarodowej, doszło do rozmów pomiędzy przedstawicielami białej mniejszości, a organizacjami walczącymi o prawa czarnej większości.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszają Michał Nogaś i Wojciech Włodarczyk.

(pg)Zobacz więcej na temat: boks douglas Mozambik