X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marszałek Polski Marian Spychalski

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2011 10:45
Jest 9 października 1963 roku. W Belwederze akt nominacji na Marszałka Polski odbiera Minister Obrony Narodowej PRL Marian Spychalski.
Audio
  • Tym żył świat - mianowanie Mariana Spychalskiego Marszałkiem Polski

Marian Spychalski przyszedł na świat 6 grudnia 1906 roku w Łodzi. Z wykształcenia był inżynierem architektem, z przekonania komunistą. Przed II wojną światową dużo projektował, m.in. korty Legii w Warszawie. W czasie wojny zajmował najwyższe stanowiska w Gwardii Ludowej i Armii Ludowej. Po zakończeniu wojny i powstaniu PRL zajmował eksponowane stanowiska w aparacie władzy. W 1956 roku został Ministrem Obrony Narodowej.

Gdy 9 października 1963 roku w Belwederze odbierał nominację na Marszałka Polski, długo mówił o wspaniałej polskiej armii, o zadaniach stojących przed żołnierzami. Zapewniał także, że wszystkie swe siły poświęci ku chwale Polski Ludowej.

Marian Spychalski był ostatnią osobą, której nadano stopień Marszałka Polski. Zmarł 7 czerwca 1980 w Warszawie. Został pochowany na  Cmentarzu Wojskowym na warszawskich  Powązkach.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszają Michał Nogaś i Wojciech Włodarczyk.

(mz)

Czytaj także

Rozminowanie Kanału Sueskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 10:16
Jest pierwsza połowa sierpnia 1984 roku. Wzrasta napięcie w Zatoce Sueskiej. Nie ustają bowiem tajemnicze katastrofy, spowodowane eksplozjami statków płynących jednym z najbardziej uczęszczanych szlaków świata
rozwiń zwiń

Czytaj także

Berliner Ensemble w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 10:04
W lipcu 1962 roku do Polski przyjechał Berliner Ensemble, czyli Zespół Berliński założony i kierowany przez Bertolta Brechta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezależna polityka międzynarodowa Trudeau

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 10:00
Jest 24 października 1971 roku. Premier Związku Radzieckiego Aleksiej Kosygin prowadzi rozmowy ze swoim kolegą, premierem Kanady Pierre'em Trudeau.
rozwiń zwiń