Dzięki tej aplikacji niewidomi zyskają niezależność

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 16:46
Obecnie, kiedy osoba niewidoma chce pójść do kina, musi szukać specjalnych seansów. Kin przystosowanych do projekcji z audiodeskrypcją jest w Polsce tylko kilka, m.in. w Białymstoku, Słupsku, Wrocławiu i Wejherowie. Sytuację ma szansę zmienić specjalna aplikacja Movie Guide Dog. Jednak aby projekt został zrealizowany, potrzeba 100 tys. złotych.
Audio
  • Dzięki tej aplikacji wszystkie kina będą przystosowane do potrzeb osób niewidomych (Na wyciągnięcie ręki/Trójka)
- Dotychczas do zwykłej dystrybucji kinowej weszły tylko dwa filmy z audiodeskrypcją - przypomina gość Na wyciągnięcie ręki
- Dotychczas do zwykłej dystrybucji kinowej weszły tylko dwa filmy z audiodeskrypcją - przypomina gość "Na wyciągnięcie ręki" Foto: Glow Images/East News

- Movie Guide Dog, to filmowy pies przewodnik, nie oprowadza niewidomych po mieście, tylko prowadzi ich przez film - mówi Tomasz Strzymiński z fundacji Audiodeskrypcja. Jak dodaje, fakt że w Polsce prawie w każdej sali kinowej jest inny sprzęt, nie będzie miał znaczenia, aplikacja będzie się synchronizować ze ścieżką dźwiękową filmu.

Jak ma działać filmowy pies przewodnik? Osoba niewidoma czy słabowidząca ściąga na swój telefon przed pójściem do kina audiodeskrypcję do wybranego tytułu. W kinie zakłada swoje ulubione słuchawki i... słucha. Dzięki temu na ten sam film będą mogły iść osoby widzące i niewidome. Co ważne, niepełnosprawni mają szansę dzięki niej stać się niezależni, obecnie mogą pójść do kina tylko na specjalnie przygotowane dla nich seanse.
Fundacja Audiodeskrypcja zbiera pieniądze na powstanie zaprojektowanej już aplikacji przez portal wspieram.to. Potrzebne jest 100 tys. złotych, to tyle ile kosztowałoby zainstalowanie sprzętu do audiodeskrypcji w jednym tylko multipleksie. Skąd będzie pochodził plik audiodeskrypcji? Jak mówi gość Elżbiety Korczyńskiej, od jesieni producenci filmów powstających ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej będą mieli obowiązek przygotowywania ułatwień dla osób niepełnosprawnych, w tym audiodeskrypcji i napisów dla niesłyszących.

Audycja "Na wyciągnięcie ręki" na antenie Trójki w każdy poniedziałek o godz. 18.35.

(gs/mp)

Czytaj także

Opisz co widzisz, a nawet niewidomy zobaczy

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 11:41
Osoby niewidzące i niedowidzące oglądają filmy jedynie za pomocą słuchu. Jak jednak usłyszeć wygląd bohaterów, spojrzenia, które wymieniają, czy miejsca akcji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audiodeskrypcja, czyli jak odmalować piękno świata niewidomym

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 04:00
Osoby z dysfunkcjami sensorycznymi też chcą chodzić do kina, teatru, na wystawy i czerpać w pełni z życia kulturalnego. Dzięki audiodeskrypcji jest to możliwe. Jak są przygotowywane tego typu opisy i dlaczego jest to tak ważne - o tym rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska należycie opiekuje się niepełnosprawnymi?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 10:00
W środę (19 marca) przed Kancelarią Premiera protestować mają opiekunowie dzieci niepełnosprawnych. Domagać się chcą m.in. podniesienia zasiłku pielęgnacyjnego. Wynosi on obecnie 153 zł miesięcznie i nie był waloryzowany od 10 lat. Według zapowiedzi rządu miała powstać ustawa, która zapewni dzieciom większe środki finansowe.
rozwiń zwiń