Pokaz mody osób niepełnosprawnych. "Wiele wspólnego z rehabilitacją"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 19:39
Stowarzyszenie "Otwarte drzwi" już od 19 lat stara się przełamywać schematy dotyczące niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie. By pokazać, że takie osoby też mogą być piękne zorganizowano w warszawskim klubie "Wypieki kultury" pokaz mody, w którym w roli modelek wystąpiły osoby niepełnosprawne intelektualnie.
Audio
  • Pokaz mody osób niepełnosprawnych. "Wiele wspólnego z rehabilitacją" (Na wyciągnięcie ręki/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Flickr/Lovin' Scoopful

- Pomysł pokazu wziął się z potrzeby przełamywania stereotypów przez nieco niestandardowe działania i zmiany postrzegania osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo często postrzegamy je jako osoby bierne, które są zależne od innych. My chcemy pokazać, że są to osoby, które realizują swoje liczne pasje, talenty, cieszą sie życiem - mówi przedstawicielka Stowarzyszenia.

Aneta Purchała z klubu "Wypieki kultury" uważa, że to świetny pomysł. - Tym bardziej, że jest to impreza otwarta, na którą mogą przyjść wszyscy: sąsiedzi czy mieszkańcy dzielnicy - dodaje. Jedna z uczestniczek pokazu opowiada, że ma 26 lat i jest w klubie pierwszy raz. - Pokaz mody daje mi otwarcie, ludzie mogą nas oglądać - mówi.

Według psycholog Iwony Krzesińskiej, koordynatorki procesu rehabilitacji osób z niepełnosprawnością w Stowarzyszeniu "Otwarte drzwi" ten moduł działalności wydaje się fragmentaryczny i ma pozornie mało związku z rehabilitacją. - Tak naprawdę ma ogromne znaczenie dla ich społecznej inkluzji. Kształtowanie w nich i członkach ich rodzin nawyków dbałości o zewnętrzny wizerunek jest ważne - twierdzi.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotowała Elżbieta Korczyńska.
Audycja "Na wyciągnięcie ręki" na antenie Trójki w każdy poniedziałek o godz. 18.35.

(mp)

Zobacz więcej na temat: niepełnosprawni Trójka

Czytaj także

Rehabilitacja niewidomych przez robótki ręczne

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 19:24
Czasami proste robótki ręczne mogą być doskonałą formą rehabilitacji. - Wystarczy, że ludzie odkryją w sobie pasję - mówi Anna Strychalska, osoba niedowidząca, która w Białymstoku, w Podlaskim Okręgu Osób Niewidomych współtworzy warsztaty plastyczne dla osób starszych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Białymstoku niewidomi mogą się cieszyć operą

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 11:57
Białostocka fundacja Audiodeskrypcja od lat zabiega o to, żeby osoby niewidome mogły odbierać i cieszyć się sztukami wizualnymi. Ostatnio zapisała na koncie kolejny sukces - na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej został wystawiony po raz pierwszy w Polsce musical z audiodeskrypcją. Był to "Upiór w operze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktywizacja zawodowa niepełnosprawnych. "Praca z nimi uczy empatii"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 11:13
Fundacja "Aktywizacja" od ponad 20 lat namawia osoby niepełnosprawne, żeby postawiły na pracę. W tej chwili realizuje kolejny ogólnopolski projekt, który ma pomóc odnaleźć się takim osobom na rynku pracy.
rozwiń zwiń