Niepełnosprawna modelka: obróciłam swoją chorobę w atut

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 23:49
Do tej pory w Polsce nie było agencji modelek, w której pracowałyby osoby niepełnosprawne. Sylwia Gajewska, studentka pedagogiki z Ciechanowa, postanowiła to zmienić. Ta historia zaczęła się pięć lat temu.
Audio
  • Niepełnosprawna modelka: obróciłam swoją chorobę w atut (Na wyciągnięcie ręki/Trójka)
Sylwia Gajewska
Sylwia GajewskaFoto: facebook.com/WojciechowskaFotoArt

- Przyjaciele mówili mi, że bardzo ładnie wychodzę na zdjęciach, po pewnym czasie dojrzałam do decyzji, żeby na jednym z portali opublikować swoje portfolio. Oczywiście towarzyszyła mi taka myśl: kto będzie chciał fotografować niepełnosprawną? Moje obawy się nie spełniły, po kilku tygodniach dostałam propozycję sesji zdjęciowej. Wtedy marzenie się ziściło. Na sesji był profesjonalny fotograf wraz z wizażystką. Fotograf dziwił się, że to moja pierwsza sesja. Bardzo naturalnie zachowywałam się przed aparatem, nie peszył mnie. Byłam bardzo podekscytowana i szczęśliwa, że udało mi się osiągnąć cel - opowiada Sylwia Gajewska.
Wizażystka Beata Dyczewska w zawodzie pracuje od 10 lat. - Znalazłyśmy się z Sylwią pod koniec ubiegłego roku. Jest bardzo zdyscyplinowana i cierpliwa, jeśli chodzi o wyczekiwanie na koniec makijażu - wspomina współpracę z modelką.
- Któregoś dnia napisała do mnie Olga Cieślar z pomysłem założenia agencji modelek. W pojedynkę trudno jest to zrobić. Chciałyśmy otworzyć nowe okno ludziom niepełnosprawnym. Od urodzenia choruję na artrogrypozę, to choroba mięśni, która objawia się wieloma przykurczami. Nie lubię stać w miejscu, dlatego cały czas nawiązywałam nowe kontakty, moje zdjęcia były pokazywane na różnych wystawach. Dostawałam bardzo wiele komentarzy, że ludzie pozytywnie to odbierają. Stałam się dla nich autorytetem, obróciłam swoją niepełnosprawność w atut - twierdzi bohaterka audycji "Na wyciągnięcie ręki".
Mama Sylwii - Mariola Gajewska - mówi, że jej córka jest osobą, która jeśli sobie coś postanowi, to dopnie swego. - Staram się ją wspierać, trzymam za nią kciuki - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotowała Elżbieta Korczyńska.
Audycja "Na wyciągnięcie ręki" na antenie Trójki w każdy poniedziałek o godz. 18.35.

(mp/mk)

Zobacz więcej na temat: niepełnosprawni Trójka

Czytaj także

Pokaz mody osób niepełnosprawnych. "Wiele wspólnego z rehabilitacją"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 19:39
Stowarzyszenie "Otwarte drzwi" już od 19 lat stara się przełamywać schematy dotyczące niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie. By pokazać, że takie osoby też mogą być piękne zorganizowano w warszawskim klubie "Wypieki kultury" pokaz mody, w którym w roli modelek wystąpiły osoby niepełnosprawne intelektualnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niewidomi żeglarze z Fundacji Ślepa Kura

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 15:45
- Nazwa naszej fundacji jest przekorna, dzięki temu dystansuje nas trochę od smutków. Trafiło się żeglowanie ślepemu, jak ślepej kurze ziarno - opowiadał w Trójce Ryszard Pożar, niewidomy żeglarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawne dziewczyny też chcą wyglądać dobrze

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 14:43
Stroje z kolekcji "Znaki zodiaku” zostały zaprojektowane i uszyte przez studentki Studia Sztuki, istniejącej od ponad 20 lat szkoły projektowania mody, wizażu i charakteryzacji. Ale nie jest to zwykłe wydarzenie modowe, ponieważ modelkami będą dziewczyny z umiarkowanym upośledzeniem, które też chcą być modne i dobrze wyglądać... I pełnosprawne rówieśniczki postanowiły ich marzenia spełnić.
rozwiń zwiń