Niepełnosprawni intelektualnie warzą piwo

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 19:31
W ubiegłym roku gmina Puck, gmina Krokowa i Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym powołały Spółdzielnię Socjalną "Dalba", w ramach której osoby niepełnosprawne… warzą piwo.
Audio
  • Twórcy Spółdzielni Socjalnej "Dalba" opowiadają o browarze, w którym piwo warzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną (Na wyciągnięcie ręki/Trójka)
Warzenie piwa to... niestandardowa forma aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych (zdjęcie ilustracyjne)
Warzenie piwa to... niestandardowa forma aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Martin Garrido/Flickr

Browar Spółdzielczy w Pucku to pierwszy taki browar w Polsce i szósty na świecie. - Na pomysł stworzenia browaru wpadłem całkiem przypadkowo podczas spotkania dotyczącego ekonomii społecznej. Nigdy wcześniej nie warzyłem piwa - mówi prezes spółdzielni Janusz Golisowicz.

Współtwórczyni spółdzielni Agnieszka Dejna wyjaśnia, że celem uruchomienia browaru było złamanie stereotypowego podejścia do osób z niepełnosprawnością intelektualną. - Chcemy, by nasi pracownicy produkowali coś, co będzie pełnowartościowym produktem, bo oni są pełnowartościowymi ludźmi, którzy mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie - dodaje i wyjaśnia, na jakich zasadach funkcjonuje pucki browar.

***

Tytuł audycji: Na wyciągnięcie ręki
Autor: Elżbieta Korczyńska
Goście: Janusz Golisowicz (prezes Spółdzielni Socjalnej "Dalba"), Agnieszka Dejna (współtwórca Spółdzielni Socjalnej "Dalba")
Data emisji: 17.08.2015
Godzina emisji: 18.35

iwo/mc

 

Czytaj także

Daj szansę niepełnosprawnym. Postaw na pracę!

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 19:38
W Polsce jest około 5 milionów osób niepełnosprawnych, z czego ponad milion mieszka na terenach wiejskich. Dla większości z nich aktywność zawodowa to nieosiągalne marzenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Empatia Polska - jacht, który nie ma ograniczeń

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2015 19:30
Jacht Empatia Polska to pierwsza polska jednostka zbudowana z myślą o osobach niepełnosprawnych. Jej chrzest obył się w maju. Teraz wypłynęła w próbny rejs po Bałtyku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dać niepełnosprawnym normalność

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2015 19:04
Poradnia życiowa dla osób z niepełnosprawnościami. To jest tylko jeden z projektów fundacji "Normalna Przyszłość".
rozwiń zwiń