Czy i ty "masz to w BIPie"?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 19:00
"Mam to w BIPie" – to akcja społeczna, która sprawdza, czy informacje publiczne umieszczane na stronach urzędów są dostępne dla osób niewidomych i słabo widzących.
Audio
  • Czy i ty "masz to w BIPie"? (Na wyciągnięcie ręki/Trójka)
Logotyp akcji Mam to w BIPie
Logotyp akcji "Mam to w BIPie"Foto: mat. promocyjne

- Pomysł narodził się na warsztatach, które zorganizowaliśmy jesienią tego roku w Krakowie. Jeden z uczestników zwrócił uwagę, że instytucje publiczne udostępniają dokumenty na stronach internetowych, ale robią to w formatach, które nie umożliwiają ich kopiowania czy przeszukiwania treści. Te formaty są niedostępne dla osób niewidomych, które korzystają z internetu, używając oprogramowania czytającego im treści - mówi Bartosz Pilitowski z Fundacji Court Watch Polska.

Jaka zaznacza Michał Popiela z tej samej instytucji, "od trzech lat obowiązuje rozporządzenie ministra cyfryzacji, które nakłada na podmioty władzy publicznej obowiązek takiego udostępniania treści, żeby były one dostępne dla osób niewidomych czy niedowidzących".

Co już udało się zrealizować w ramach projektu "Mam to w BIPie"? Kto się w niego zaangażował i co trzeba zrobić, by przyłączyć się do akcji? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego dźwięku.

***

Tytuł audycji: Na wyciągnięcie ręki  
Autor: Elżbieta Korczyńska
Goście: Bartosz Pilitowski i Michał Popiela (Fundacja Court Watch Polska)
Data emisji: 21.12.2015  
Godzina emisji: 18.36

mk

Czytaj także

Niewidzialna przyroda. Tę wystawę zobaczą także niewidomi

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 18:57
Fotograf przyrody Marcin Łukawski nie tylko wykonał fascynujące zdjęcia dzikich, chronionych zwierząt, ale także opisał je w sposób, który pozwala wyobrazić sobie przedstawioną rzeczywistość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie bariery można pokonać, czyli niepełnosprawni w podróży

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 18:00
Przeszkody utrudniające niepełnosprawnym normalne funkcjonowanie są dużym problemem nie tylko w życiu codziennym, lecz także w podróży. Jak takie osoby mogą zaplanować aktywny wypoczynek?
rozwiń zwiń