Diabetycy pod królewskim patronatem

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 13:43
Mało kto wie, że tradycja obiadów czwartkowych przetrwała do dziś. Spotkania przeniosły się do Białegostoku, a ich uczestnikami są chorzy na cukrzycę.
Audio

Szacuje się, że w Polsce ponad 2 miliony osób choruje na cukrzycę. Lekarze przypuszczają, że ponad połowa z nich, nie wie o chorobie.


Podlaskie Stowarzyszenie Diabetyków znalazło doskonały i przystępny sposób na popularyzowanie wiedzy na temat cukrzycy. Raz w miesiącu w Białymstoku odbywają się Czwartkowe Obiady u Diabetyków.


- Tradycja czwartkowych obiadów króla Stasia zobowiązuje do czegoś więcej niż zwykłe spotkanie – powiedziała Danuta Roszkowska, prezes Stowarzyszenia – zaczynamy więc od deseru artystycznego.


Deser? To paradoks, bo przecież cukrzycy słodyczy nie jedzą. – Zawsze mamy coś dla ucha, albo taniec, to takie nietypowe formy edukacji - wytłumaczyła Maria Górska, wojewódzki konsultant ds. diabetologii.

Daniem głównym jest wykład na temat związany z chorobą. Zazwyczaj towarzyszy mu film. – Pokazujemy ludzi, którzy są po amputacjach, po zawałach. Dopiero taka edukacja wstrząsowa daje efekty, to działa, gdy luzie zobaczą, do czego prowadzi cukrzyca – podkreśliła Roszkowska.


Wśród kucharzy i gości bywają znani politycy i artyści. – Myślę, że taki sposób uświadamiania jest dużo lepszy niż suche straszenie – powiedział Marek Siudym, aktor.


Idea Czwartkowych Obiadów u Diabetyków spotkała się z uznaniem nie tylko chorych i ich rodzin, ale także samorządu. W 2009 roku PSD otrzymało nagrodę główną w organizowanym przez wojewodę podlaskiego konkursie na najlepszą inicjatywę społeczną.


Wstęp na spotkania jest wolny, a wszystkie informacje można znaleźć na stronie inicjatywy.

 

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć "Diabetycy pod królewskim patronatem" w boksie "Posłuchaj".

 

Audycji "Na wyciągnięcie ręki..." mogą Państwo wysłuchać w każdy poniedziałek ok. 17.20, w popołudniowym paśmie "Zapraszamy do Trójki".

Czytaj także

Cukrzyca nie boli

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 14:00
Tragedia zaczyna się, kiedy wysiada wzrok, serce lub nerki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukrzyca jest podstępna

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2010 08:30
To choroba, która długo nie boli. Pierwszymi objawami może być senność, zmęczenie czy grzybica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2010 05:00
Dzień ten został ustanowiony w 1991 roku przez Światową Organizację Zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukrzyca: skorzystaj z bezpłatnych porad

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2010 00:30
W warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka można w poniedziałek skorzystać z bezpłatnych porad w zakresie cukrzycy.
rozwiń zwiń