Niepełnosprawnik po Warszawie wskazuje drogę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niepełnosprawnik po Warszawie wskazuje drogę
Foto: Glow Images/East News

Jak nasze otoczenie i usługi, z których codziennie korzystamy, wyglądałyby, gdybyśmy usiedli na wózku lub zasłonili oczy? Tymi kategoriami myślą twórcy internetowego przewodnika i informatora dla osób niepełnosprawnych.

Posłuchaj

"Na wyciągnięcie ręki" 6 czerwca
+
Dodaj do playlisty
+

Zamierzeniem Fundacji TUS jest stworzenie bazy danych na temat obiektów użyteczności publicznej dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Pomysł zrodził się ze spotkania z przedstawicielką Stowarzyszenia Albatros, które podobny projekt realizuje w Niemczech.

- Chcieliśmy, żeby taka baza pokazywała dostępne miejsca dla osób z różnym rodzajem niepełnosprawności – mówi Piotr Todys, prezes Fundacji TUS.

Dotychczas swój Niepełnosprawnik posiada Warszawa, ale marzeniem twórców jest, by miały je wszystkie polskie miasta.

- Przed wyjściem z domu można sprawdzić czy miejsce, do którego się udajemy jest przystosowane, nie ma progów, czy są windy. Ja mówię z perspektywy osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, ale myślę, że osoby z różnymi niepełnosprawnościami moga się czegoś dowiedzieć - opowiada jedna z użytkowniczek strony WWW.NIEPELNOSPRAWNIK.PL.

Małgorzata Peretiatkowicz, koordynator Niepełnosprawnika podkreśla, że to wolontariusze pomagających przy projekcie, w głównej mierze studenci, są jego siłą. – To oni biegali po mieście, robili pomiary, sprawdzali i oceniali poszczególne punkty. Zebrane przeznich informacje trafiły do bazy, z której mogą korzystać użytkownicy - wyjaśnia.

Młodych ludzi zaangażowanych w warszawskie "pomiary" chwali także ich opiekunka Izabela Angielczyk. - Są pełni entuzjazmu i werwy do pracy!

Piotr Todys chciałby, aby Niepełnosprawnik mógł rozwijać się pod kątem Euro 2012. Do Polski z pewnością przyjedzie sporo niepełnosprawnych turystów i kibiców zatem baza powinna być dostępna także w językach obcych. - Nie wyobrażam sobie, że nie zmierzymy Stadionu Narodowego - podsumowuje.

Aby usłyszeć, jakie jeszcze plany na rozwój Niepełnosprawnika mają jego twórcy, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

Audycji "Na wyciągnięcie ręki" można słuchać w każdy poniedziałek o godzinie 18.35. Zapraszamy.

(asz)

 

 



Polecane