Gwiazdy wspierają chorych na SLA

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 12:59
- Ta choroba może dopaść każdego. Obecnie w Polsce na stwardnienie zanikowe boczne cierpi ok. 3 tysięcy osób i ta liczba rośnie. Pomóc im zgodzili się m.in. Tomasz Budzyński i Monika Kuszyńska - mówi Jacek Frencel z Fundacji Równi wśród Równych.
Audio
  • "Na wyciągnięcie ręki" - mówimy o sytuacji chorych na SLA
Jeden z obrazów autorstwa Tomasza Budzyńskiego - malarza i muzyka, lidera zespołu Armia, który zostanie zlicytowany na rzecz chorych na stwardnienie zanikowe boczne
Jeden z obrazów autorstwa Tomasza Budzyńskiego - malarza i muzyka, lidera zespołu Armia, który zostanie zlicytowany na rzecz chorych na stwardnienie zanikowe boczneFoto: fot. mat. prasowe

- Ponieważ jest to choroba rzadko występująca, brak informacji o niej, nawet wśród lekarzy. Jesteśmy organizacją, której głównym zadaniem jest wspieranie osób chorych na stwardnienie zanikowe boczne oraz ich opiekunów - mówi Małgorzata Brzózka, członek zarządu Stowarzyszenia Dignitas Dolentium.

W związku z tym, że choroba nie daje szans na wyleczenie, chorzy po postawieniu diagnozy pozostawieni są sami sobie. Brzóska, która sama była opiekunką chorego na SLA męża podkreśla, że potrzebna jest platforma dzielenia i wymiany informacji o chorobie dla opiekunów i samych chorych. - Wielkim naszym sukcesem było napisanie i wydanie poradnika dla osób chorych i ich opiekunów Prowadzimy także telefon wsparcia - dodaje zapraszając na stronę www.mnd.pl

/

W Światowy Dzień Chorego, 11 lutego 2012 roku o godz. 18.30 odbędzie się koncert charytatywny "Dla M..." oraz aukcja, z których dochód zostanie przeznaczony dla chorych na stwardnienie zanikowe boczne.

- SLA wymaga bardzo dużego zaangażowania czasu, środków i ludzi. Wymaga specjalistycznego sprzętu, który jest drogi - dodaje Jacek Frencel z Fundacji Równi wśród Równych.

Potwierdza to Mariola Kowalska, prezeska Fundacji, żona Mirka cierpiącego na SLA. - Na potrzeby męża tak, by mógł funkcjonować i mieć wszystkie zlecone zabiegi i leki, powinnam wydawać 10 tysięcy złotych - powiedziała.

Dodała, że po diagnozie rodzina nie otrzymała żadnej pomocy psychologicznej czy wsparcia. - Mąż wyszedł ze szpitala i na mnie spadł cały ciężar zorganizowania nowego życia wszystkich domowników - wspomina. To właśnie przypadek jej męża sprawił, że powstała Fundacja.


Koncert odbędzie się 11 lutego w Europejskim Centrum Matecznik Mazowsze w Karolinie, ul. Świerkowa 2, Otrębusy. Zaśpiewają m.in. Monika Kuszyńska i Magda Steczkowska, a lider Armii Tomek Budzyński przekazał na aukcję swoje obrazy!

Wszystkie szczegóły oraz możliwościach wspierania chorych na SLA można znaleźć na stronie www.koncertdlam.rwr.org.pl

 

Audycji "Na wyciągnięcie ręki ..." można słuchać w każdy poniedziałek o godz. 18.35. Zapraszamy.

(asz)