Niewidomi na tandemach planują kolejny rajd

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 20:14
- Wszędzie, gdzie jestem, mówię, jakie to niesamowite wrażenie. Czysta przyjemność z jazdy - opowiada Aniceta Życińska, wolontariuszka projektu Niewidomi na Tandemach. Przed nią kolejny rajd rowerowy.
Audio
  • Niewidomi na tandemach planują kolejny rajd (Na wyciągnięcie ręki/Trójka)
Tandemowa Wyprawa Niewidomych od źródeł Wisły do jej ujścia.
Tandemowa Wyprawa Niewidomych od źródeł Wisły do jej ujścia. Foto: www.niewidominatandemach.gt.pl

Wszystko zaczęło się latem tego roku podczas Tandemowej Wyprawy Niewidomych od źródeł Wisły do jej ujścia. Tam padł pomysł stworzenia bazy, dzięki której niewidomi chcący jeździć na tandemie będą mogli znaleźć wolontariuszy, którzy będą ich pilotować. - Narodziła się idea swoistej skrzynki kontaktowej - opowiada Kuba Terakowski, koordynator projektu Niewidomi na Tandemach.

Aniceta Życińska wspomina, jak któregoś razu wylądowała na masie krytycznej, gdzie zobaczyła tandem. - Podjechałam, wymieniliśmy się kontaktami i tak się zaczęło - opowiada rozmówczyni Elżbiety Korczyńskiej.

- Wydaje mi się, że osoby niewidome, które jeżdżą, zwykle jeździły dużo przed utratą wzroku i mają dużą potrzebę, by znów wsiąść na rower - mówi Michał Kijewski, jeden z uczestników wakacyjnej wyprawy rowerowej.

Miłośnicy rowerów podkreślają, że jazda na tandemie to nie tylko doskonały sposób na integrację, ale także zbliżenie dwóch światów: ludzi widzących i niewidomych. Kuba Terakowski zaznacza, że choć portal istnieje od niedawna, zainteresowanie nim jest ogromne. - Zgłoszonych w bazie mamy już blisko 200 wolontariuszy z całej Polski i około 60 niewidomych - opowiada.

Szczegóły projektu znajdą Państwo na stronie: www.niewidominatandemach.gt.pl

Audycję przygotowała Elżbieta Korczyńska.

Audycji "Na wyciągnięcie ręki" można słuchać w każdy poniedziałek o godz. 18.35. Zapraszamy.

Zobacz więcej na temat: rower SPORT

Czytaj także

Taekwondo to także sport dla niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 12:30
Michał Pawlak to niepełnosprawny sportowiec, który od blisko 20 lat trenuje taekwondo. Nie widzi w tym nic dziwnego, w wręcz swoją przyszłość wiąże z tym sportem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje zamiast rehabilitacji

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 15:00
– Dzieci niepełnosprawne potrzebują nie tylko regularnych ćwiczeń, ale też zwykłych wakacyjnych rozrywek – mówi Jacek Zalewski ze Stowarzyszenia Dobra Wola.
rozwiń zwiń