"Mam Haka na Raka", czyli młodzież kontra czerniak

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 12:36
Ruszyła pierwsza w Polsce ogólnopolska kampania społeczna dotycząca profilaktyki czerniaka stworzona przez młodzież w ramach programu "Mam Haka na Raka".
Audio
  • "Mam Haka na Raka", czyli młodzież kontra czerniak (Trójka/Na wyciągnięcie ręki...)
Mam Haka na Raka, czyli młodzież kontra czerniak
Foto: materiały promocyjne

W każdym roku w Polsce stwierdza się około 2500 nowych zachorowań na czerniaka, a 1200 osób umiera z tego powodu. Nowa kampania, nawołując do obserwacji znamion na ciele, pomoże zmienić te niepokojące statystyki.

Izabela Sałamacha z biura organizacyjnego programu, mówiła radiowej Trójce, że obecna kampania jest nietypowa.

- Na billboardach mamy oczywiście odniesienie do ciała i widzimy w wersji damskiej tzw. pieprzyk pod parasolem, a w przypadku mężczyzn obserwujemy samuraja, który walczy z pieprzykiem. Natomiast w spocie radiowym i telewizyjnym pomysłem młodzieży było przedstawienie walki z czerniakiem w konwencji spotkania ważnych person z dziennikarzami - zaznaczyła Sałamacha.

- W ciągu ostatnich kilku lat notuje gwałtowny przyrost zachorowań na czerniaka - stwierdził Janusz Meder z Polskiej Unii Onkologii.

Ekspert podkreślił, że szczególnie po wakacjach należy obserwować swoje ciało, żeby zobaczyć czy nasze znamiona nie wykazują jakiejkolwiek dynamiki.

- Chodzi przede wszystkim o powiększanie się, zmianę barwy na bardziej ciemniejszą, zwykle czarną lub ciemnobrązową. Jeśli znamy swoje ciało, to widzimy, że te niebezpieczne znamiona znacznie się odróżniają - wyjaśnił Meder.

Program ”Mam Haka na Raka” co roku dedykowany jest innemu nowotworowi. Do tej pory młodzież w ramach programu propagowała wśród Polaków profilaktykę raka piersi, szyjki macicy, prostaty, płuc oraz jelita grubego. W pięciu dotychczasowych edycjach programu wzięło udział 3 113 zespołów, czyli 15 705 uczestników.

Audycji "Na wyciągnięcie ręki" można słuchać w każdy poniedziałek o godz. 18.35. Zapraszamy.

mr

Czytaj także

Pogarsza się dostępność leczenia onkologicznego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 18:19
O tym, jak to zmienić, dyskutowano podczas warszawskiego seminarium: "Czy polską onkologię toczy rak?", Fundacji Watch Health Care.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kampania społeczna "Pacjent wykluczony": chorzy mają prawo do leczenia

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 21:52
Będzie ona polegała na pomocy chorym na raka. Patronem akcji jest Naczelna Rada Adwokacka i Rzecznik Praw Pacjenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opieka paliatywna: rak nie musi boleć

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 01:00
Chorzy na raka żyją z bólem, chociaż czasami cierpieniom można zapobiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Guza mózgu można oszukać

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 14:30
Wyjątkowo złośliwe guzy mózgu można oszukać i zamienić w łagodne, dzięki czemu przestają być śmiertelne - wykazały badania polskich naukowców opublikowane przez "Journal of Pathology".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrważąjące statystyki - coraz więcej dzieci ma nadciśnienie

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 10:05
Problem chorób serca narasta od lat, ale nie jest to tylko problem dorosłych. Coraz więcej dzieci i młodzieży cierpi na nadwagę, co powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, a w konsekwencji choroby serca.
rozwiń zwiń