Czy kaukascy terroryści zagrożą olimpiadzie w Soczi?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 22:50
Prezydent Władimir Putin zapewnia, że Rosja wszelkimi siłami zabezpieczy przebieg zimowych igrzysk olimpijskich. – Faktem jest, że już teraz są tam skoncentrowane służby bezpieczeństwa, natomiast prób zamachów wykluczyć nie można – mówił w Trójce Wojciech Górecki, pisarz i ekspert ds. Kaukazu.
Audio
  • Czy kaukascy terroryści zagrożą olimpiadzie w Soczi? (Raport o stanie świata/ Trójka)
Soczi
Soczi Foto: M. Gąsiorowski/ PR

Po zamachach, do jakich doszło w Wołgogradzie (na południu Rosji), bardzo często pojawiają się pytania o bezpieczeństwo rozpoczynającej się 7 lutego w Soczi olimpiady. – Do tych zamachów nikt się jednoznacznie nie przyznał, chociaż poszukując winnych najczęściej patrzy się na Kaukaz. Jest bardzo prawdopodobne, że za zamachami stoi któraś z grup z Kaukazu Północnego, walcząca o oderwanie się od Rosji – powiedział w "Raporcie o stanie świata"  Wojciech Górecki.
Osobą łączącą domniemanych zamachowców jest Doku Umarow. - To były prezydent nieuznanej prawnie Czeczeńskiej Republiki Iczkerii. On też ogłosił powstanie Emiratu Kaukaskiego i ogłosił siebie jako emira. Struktura tego emiratu jest jednak raczej zdecentralizowana – dodał Wojciech Górecki.

Największe zamachy w Rosji od 2000 roku >>>
Czy Kaukaz stanowi zagrożenie dla Rosji i czy Rosjanie są w stanie kontrolować ten teren? – Na pewno to największe zagrożenie dla Rosji na jej południu. Problem polega na tym, że tak naprawdę nie jest znany potencjał Emiratu Kaukaskiego. Emirat od początku 2011 roku wstrzymywał się  z akcjami zbrojnymi na większa skalę. Nie wiadomo jednak czy dlatego, że bojownicy byli zbyt słabi, czy zbierali siły na olimpiadę – przyznał rozmówca Dariusza Rosiaka.
Zdaniem Wojciecha Góreckiego olimpiada zimowa w Soczi będzie raczej bezpieczna. - Bo tam już teraz skoncentrowane są bardzo służby bezpieczeństwa. Natomiast oczywiści wykluczyć prób zamachów nie można i one wcale nie muszą dziać się w Soczi. A nawet takie wydarzenie, jak zamach w Wołgogradzie wystarczy, żeby zastraszyć mieszkańców Soczi – powiedział ekspert.

Soczi przed olimpiadą. "Miasto zmienia się z tygodnia na tydzień">>>
Czy Kaukaz ma wobec tego szansę na oderwanie się od Rosji? - Już ponad połowa Rosjan opowiada się za tym, żeby - mówiąc brutalnie - Kaukaz poszedł sobie do diabła i są tym tematem zmęczeni. Natomiast to wszystko zmierza raczej do oderwania się nie w sensie zmiany granic, ale do przekształcenia Kaukazu w terytoria plemienne, dość izolowane od reszty kraju – dodał Wojciech Górecki.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata" .
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszyliśmy także następujące tematy:
- czy brytyjski rynek pracy słusznie obawia się napływu Rumunów i Bułgarów, opowiadał dr Adam Burakowski z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk,
- o konflikcie w Sudanie Południowym opowiadała Agata Kasprolewicz i jej goście,
- kłopoty rządu tureckiego związane z korupcją analizował Adam Balcer z Centrum Strategii Europejskiej Demos Europa i studium Europy Wschodniej UW,
- Rafał Motriuk podsumował naukowe odkrycia 2013 roku.
Do słuchania audycji  "Raport o stanie świata" zapraszamy w każdą sobotę po godzinie 14.00. Program przygotował Dariusz Rosiak.

(ei)

Czytaj także

Eksperci: zamachy w Rosji mają związek z igrzyskami w Soczi

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 23:00
Wyeliminowanie zagrożenia w Soczi może być trudne - komentują eksperci, po tym jak w Wołgogradzie doszło do dwóch zamachów, dzień po dniu. W ich ocenie za aktami terrorystycznymi w Rosji stoją radykalni islamiści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orędzie Putina po zamachach w Wołgogradzie: zapowiada zniszczenie terrorystów

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 19:42
Po zamachach w Wołgogradzie prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zapowiedział, że Rosja będzie "niezłomnie, brutalnie i konsekwentnie walczyć z terrorystami aż do ich całkowitego unicestwienia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamachy w Wołgogradzie. Media: terroryści-samobójcy pochodzą z Dagestanu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 22:52
Portal Life News, powołując się na rosyjskie służby specjalne, poinformował, że o dokonanie zamachów podejrzani są Asker Samedow i Magomed Isajew.
rozwiń zwiń