Maciej Stasiński: depenalizacja narkotyków daje dobre rezultaty

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2014 18:00
- Amerykanie zaczynają przełamywać się w kwestii legalizacji niektórych narkotyków, chociaż zbiorowe przeświadczenia, odziedziczone po wielu latach, trudno ustępują miejsca nowym tendencjom - mówi Maciej Stasiński w "Raporcie o stanie świata".
Audio
  • Maciej Stasiński: depenalizacja narkotyków daje dobre rezultaty (Raport o stanie świata/Trójka)
Maciej Stasiński: depenalizacja narkotyków daje dobre rezultaty
Foto: Glow Images/East News

Od początku nowego roku dwa amerykańskie stany - Kolorado i Waszyngton - zezwoliły na używanie marihuany. Bardziej postępowy na polu liberalizacji prawa narkotykowego jest jednak Urugwaj.

W grudniu ubiegłego roku jako pierwszy kraj na świecie zalegalizował uprawianie i sprzedaż marihuany. - Konsumpcja tego narkotyku jest w Urugwaju legalna od wielu lat. Teraz władze zrobiły kolejny logiczny krok. Zalegalizowały uprawę i sprzedaż, ale pod kontrolą państwa, które ma rejestrować plantatorów, użytkowników czy kluby, w których marihuana będzie palona - mówi Maciej Stasiński z "Gazety Wyborczej".

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

Rzecznikiem legalizacji marihuany jest prezydent kraju - José Mujica - który zaznacza, że prowadzona na całym świecie walka z przemysłem narkotykowym nie daje zamierzonych efektów. W jego opinii, aparat państwowy może skuteczniej walczyć z uzależnieniami i gangami handlarzy narkotyków niż policja i wojsko.

- Na urugwajski eksperyment z wielkim zainteresowaniem i przychylnością patrzą inne latynoamerykańskie kraje, m.in. Meksyk czy Kolumbia. Władze tych państw, mających poważny problem z przestępczością narkotykową, zadają sobie sprawę, że zakaz używania wszelkich narkotyków powoduje nie tylko gigantyczne przebicie cenowe, ale rodzi także imperia zbrodni, które nie wahają się walczyć z państwem ogniem i mieczem - mówi gość Dariusza Rosiaka.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy również o:

- śmierci Ariela Szarona;

- Buthanie i jego - rzekomo najszczęśliwszych na świecie - mieszkańcach.

Do słuchania audycji "Raport o stanie świata" zapraszamy w każdą sobotę po godzinie 14.00.

(mk)

Czytaj także

Urugwaj: marihuana całkowicie legalna

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 07:50
Urugwaj jako pierwszy kraj na świecie zalegalizował we wtorek uprawianie, sprzedaż i zażywanie marihuany. Ma to zdaniem rządu pozwolić na przejęcie z rąk przestępców zysków z obrotu tym narkotykiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W stanie Nowy Jork zalegalizowano marihuanę w lecznictwie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 22:05
Guberbator Andrew Cuomo poinformował, że podjął decyzję w tej sprawie. To 21. stan USA, który legalizuje użycie tego narkotyku do celów medycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legalizacja marihuany - rewolucja, ewolucja, czy kapitulacja?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 14:00
Pierwsze sklepy z marihuaną otwarto na początku tego roku w amerykańskim stanie Kolorado. Narkotyk ten można nabyć także w Urugwaju. Czy Polska powinna pójść ich tropem? - W wszystkie narkotyki uzależniają i zalegalizowanie marihuany nie sprawi, że ludzie przestaną trafiać z jej powodu do nas na leczenie - mówi Jan Władoń z Monaru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: dopuszczono do sprzedaży lek na bazie marihuany

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 21:25
Doustny specyfik stworzony na bazie konopi indyjskich ma przynieść ulgę osobom cierpiącym na stwardnienie rozsiane.
rozwiń zwiń