X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy świat jest bezradny wobec katastrofy malezyjskiego samolotu?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2014 13:00
- Unia Europejska ma problemy z mentalnym dostosowaniem się do sytuacji wojennej po kilkudziesięciu latach przerwy. Lepiej odnajdują się w niej oczywiście Amerykanie, którzy nie są też zależni od Rosji w sferze ekonomiczno-gazowej - mówił w "Raporcie o stanie świata" dr Andrzej Szeptycki.
Audio
  • Czy świat jest bezradny wobec katastrofy malezyjskiego samolotu? (Raport o stanie świata/Trójka)
Uzbrojony rebeliant pilnuje miejsca katastrofy
Uzbrojony rebeliant pilnuje miejsca katastrofyFoto: PAP/EPA/ANASTASIA VLASOVA

Tę różnicę widać choćby, gdy zestawimy zdecydowane żądania Baracka Obamy (m.in dotyczące międzynarodowego śledztwa i natychmiastowego rozejmu we Wschodniej Ukrainie) z dwuznacznymi deklaracjami Angeli Merkel, iż nie ma alternatywy dla dialogu.

Zestrzelenie malezyjskiego samolotu. Zobacz serwis specjalny >>>

Paradoksalnie katastrofa może się okazać politycznie korzystna dla Ukrainy, która konsekwentnie buduje narrację o winie separatystów i Rosji oraz systematycznie przedstawia kolejne dowody i poszlaki. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Moskwie, gdzie co chwila pojawiają się coraz bardziej absurdalne i wzajemnie wykluczające się hipotezy. - Od upadku Związku Radzieckiego nie obserwowaliśmy takiej skali mijania się z prawdą w rosyjskich mediach. Putin od kilkunastu lat dążył do przejęcia nad nimi kontroli oraz zwalczenia wszelkich przejawów niezależności. Nikomu to jednak nie przeszkadzało, dopóki to była wewnętrzna sprawa Rosji - zaznaczył dr Andrzej Szeptycki z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

Gość Dariusza Rosiaka podkreślił jednocześnie pozytywną rolę szoku w polityce międzynarodowej, mówiąc o szansach na bardziej zdecydowane działania wobec Rosji. Części państw europejskich naciska już zresztą na poszerzenie dotychczasowych sankcji dyplomatycznych o sankcje gospodarcze.

W audycji dowiedzieliśmy się także - dzięki Maciejowi Jastrzębskiemu - co o katastrofie mówi moskiewska ulica. O oficjalnym dyskursie ukraińskim opowiadał Piotr Pogorzelski, a Beata Płomecka przyjrzała się reakcjom europejskim.

* * * * * * * * * *

Druga część "Raportu o stanie świata" poświęcona była konfliktowi izraelsko-palestyńskiemu. Sytuację na Bliskim Wschodzie skomentował w Trójce Piotr Paziński.

Zapraszamy do wysłuchania załączonego dźwięku!

(mm/mk)

Czytaj także

Ekspert: prawdy o zestrzelonym boeingu możemy nigdy nie poznać

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 10:49
W sprawie tragedii samolotu Malaysia Airlines pewne jest póki tylko tyle, że został on zestrzelony, a na pokładzie było 298 osób i nikt nie przeżył. - Z bardzo wysokim prawdopodobieństwem możemy mówić, że dokonali tego tzw. prorosyjscy separatyści - mówił w Trójce Tomasz Stryjek z Polskiej Akademii Nauk i Collegium Civitas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o katastrofie boeinga: Ukraina powinna wcześniej zamknąć przestrzeń powietrzną

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 17:49
Jak to możliwie, że cywilny samolot znalazł się nad obszarem, gdzie toczy się wojna? Ukraińskie władze przestrzeń powietrzną w tym rejonie zamknęły dopiero w piątek rano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto i jak zestrzelił malezyjski samolot?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 18:55
Pierwsze analizy - zarówno amerykańskie, jak i europejskie - wskazują, że do zestrzelenia samolotu malezyjskich linii lotniczych posłużono się rakietami minimum średniego zasięgu. Prawdopodobnie zostały one wystrzelone z zestawu sowieckiej konstrukcji typu Buk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

19.07.2014. Ukraina: wiadomo skąd wystrzelono rakietę do malezyjskiego samolotu [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 19:25
Kierujący wydziałem kontrwywiadu Służby Bezpieczeństwa Witalij Najda powiedział, że do malezyjskiego boeinga strzelano z wyrzutni rakietowej Buk, z okolic opanowanej przez separatystów miejscowości Sniżne w obwodzie donieckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Merkel i Putin: będzie międzynarodowe śledztwo ws. katastrofy samolotu

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 14:32
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin uzgodnili w sobotę, że katastrofę samolotu malezyjskiego na Ukrainie winno wyjaśnić międzynarodowe, niezależne śledztwo prowadzone przez Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego (ICAO).
rozwiń zwiń