Czy świat jest bezradny wobec katastrofy malezyjskiego samolotu?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2014 13:00
- Unia Europejska ma problemy z mentalnym dostosowaniem się do sytuacji wojennej po kilkudziesięciu latach przerwy. Lepiej odnajdują się w niej oczywiście Amerykanie, którzy nie są też zależni od Rosji w sferze ekonomiczno-gazowej - mówił w "Raporcie o stanie świata" dr Andrzej Szeptycki.
Audio
  • Czy świat jest bezradny wobec katastrofy malezyjskiego samolotu? (Raport o stanie świata/Trójka)
Uzbrojony rebeliant pilnuje miejsca katastrofy
Uzbrojony rebeliant pilnuje miejsca katastrofyFoto: PAP/EPA/ANASTASIA VLASOVA

Tę różnicę widać choćby, gdy zestawimy zdecydowane żądania Baracka Obamy (m.in dotyczące międzynarodowego śledztwa i natychmiastowego rozejmu we Wschodniej Ukrainie) z dwuznacznymi deklaracjami Angeli Merkel, iż nie ma alternatywy dla dialogu.

Zestrzelenie malezyjskiego samolotu. Zobacz serwis specjalny >>>

Paradoksalnie katastrofa może się okazać politycznie korzystna dla Ukrainy, która konsekwentnie buduje narrację o winie separatystów i Rosji oraz systematycznie przedstawia kolejne dowody i poszlaki. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Moskwie, gdzie co chwila pojawiają się coraz bardziej absurdalne i wzajemnie wykluczające się hipotezy. - Od upadku Związku Radzieckiego nie obserwowaliśmy takiej skali mijania się z prawdą w rosyjskich mediach. Putin od kilkunastu lat dążył do przejęcia nad nimi kontroli oraz zwalczenia wszelkich przejawów niezależności. Nikomu to jednak nie przeszkadzało, dopóki to była wewnętrzna sprawa Rosji - zaznaczył dr Andrzej Szeptycki z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

Gość Dariusza Rosiaka podkreślił jednocześnie pozytywną rolę szoku w polityce międzynarodowej, mówiąc o szansach na bardziej zdecydowane działania wobec Rosji. Części państw europejskich naciska już zresztą na poszerzenie dotychczasowych sankcji dyplomatycznych o sankcje gospodarcze.

W audycji dowiedzieliśmy się także - dzięki Maciejowi Jastrzębskiemu - co o katastrofie mówi moskiewska ulica. O oficjalnym dyskursie ukraińskim opowiadał Piotr Pogorzelski, a Beata Płomecka przyjrzała się reakcjom europejskim.

* * * * * * * * * *

Druga część "Raportu o stanie świata" poświęcona była konfliktowi izraelsko-palestyńskiemu. Sytuację na Bliskim Wschodzie skomentował w Trójce Piotr Paziński.

Zapraszamy do wysłuchania załączonego dźwięku!

(mm/mk)

Czytaj także

Ekspert: prawdy o zestrzelonym boeingu możemy nigdy nie poznać

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 10:49
W sprawie tragedii samolotu Malaysia Airlines pewne jest póki tylko tyle, że został on zestrzelony, a na pokładzie było 298 osób i nikt nie przeżył. - Z bardzo wysokim prawdopodobieństwem możemy mówić, że dokonali tego tzw. prorosyjscy separatyści - mówił w Trójce Tomasz Stryjek z Polskiej Akademii Nauk i Collegium Civitas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o katastrofie boeinga: Ukraina powinna wcześniej zamknąć przestrzeń powietrzną

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 17:49
Jak to możliwie, że cywilny samolot znalazł się nad obszarem, gdzie toczy się wojna? Ukraińskie władze przestrzeń powietrzną w tym rejonie zamknęły dopiero w piątek rano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto i jak zestrzelił malezyjski samolot?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 18:55
Pierwsze analizy - zarówno amerykańskie, jak i europejskie - wskazują, że do zestrzelenia samolotu malezyjskich linii lotniczych posłużono się rakietami minimum średniego zasięgu. Prawdopodobnie zostały one wystrzelone z zestawu sowieckiej konstrukcji typu Buk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

19.07.2014. Ukraina: wiadomo skąd wystrzelono rakietę do malezyjskiego samolotu [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 19:25
Kierujący wydziałem kontrwywiadu Służby Bezpieczeństwa Witalij Najda powiedział, że do malezyjskiego boeinga strzelano z wyrzutni rakietowej Buk, z okolic opanowanej przez separatystów miejscowości Sniżne w obwodzie donieckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Merkel i Putin: będzie międzynarodowe śledztwo ws. katastrofy samolotu

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 14:32
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin uzgodnili w sobotę, że katastrofę samolotu malezyjskiego na Ukrainie winno wyjaśnić międzynarodowe, niezależne śledztwo prowadzone przez Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego (ICAO).
rozwiń zwiń