Życie w cieniu rakiet i myśliwców, czyli codzienność Izraela i Palestyny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Życie w cieniu rakiet i myśliwców, czyli codzienność Izraela i Palestyny
Palestyńskie dzieci na gruzach budynku zniszczonego w izraelskim ataku (Beit Lahiya, Strefa Gazy) Foto: PAP/EPA/HAITHAM IMAD

- Konflikt zbrojny zmienia rytm życia, kiedy następuje eskalacja. Poza tymi momentami Izraelczycy i Palestyńczycy próbują żyć normalnie. Przywykli do rzeczy, które nam nie mieszczą się w głowie - mówił korespondent Polskiego Radia Jarosław Kociszewski.

Posłuchaj

Codzienność w cieniu wojny, aktualna sytuacja na Ukrainie, zamieszki w USA (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W Izraelu i na terenie Autonomii Palestyńskiej Jarosław Kociszewski spędził w sumie 10 lat. Jak żyje się w cieniu rakiet i myśliwców, będących nieodłącznym elementem konfliktu bliskowschodniego? - Rozgraniczyć należy tu rutynę i momenty eskalacji. Rutyna oznacza na przykład, że trwa palestyńskie powstanie, ale z Tel Awiwu do najbliższego palestyńskiego miasta jest 50 km, zatem Palestyńczycy i Izraelczycy żyją normalnie, jak na tamte warunki. Konflikt, który trwa od pokoleń, stał się rzeczą normalną. Nie powiem, że zwykłą, ale normalną. I uzbrojeni żołnierze w autobusach czy nawet w kinie nie robią na nikim wrażenia  - opowiadał Jarosław Kociszewski.

Inwazja Izraela na Gazę - tu czytaj wiecej>>>

Inaczej jest, kiedy dochodzi do eskalacji przemocy. - Tak jest teraz, kiedy pół Izraela jest w zasięgu rakiet i trzeba być blisko schronów, wyją alarmy. Wtedy nie można mówić o normalnym funkcjonowaniu i to oczywiście utrudnia codzienne życie - mówił gość Pawła Drozda.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

Długotrwały konflikt generuje w społeczeństwach m.in. problemy psychiczne i falę przemocy. - Kilka lat temu dwójka Brytyjczyków jechała autostopem. Kierowca zatrzymał się na pustyni i zastrzelił ich. Później się okazało, że był członkiem oddziału zajmującego się likwidacją palestyńskich terrorystów i coś mu się w głowie przestawiło. To pojedyncze, niezwykle dramatyczne przypadki, świadczące o cenie życia w cieniu konfliktu - dodał dziennikarz.

Jak wygląda życie w Strefie Gazy w trakcie trwającego właśnie rozejmu? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

W "Raporcie o stanie świata" mówiliśmy także o:

- konflikcie na Ukrainie i zagrożeniach związanych z jadącym tam rosyjskim konwojem pomocowym,

- zamieszkach po śmierci czarnoskórego nastolatka, którego zastrzeliła policja w amerykańskim stanie Missouri w mieście Ferguson.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotował Paweł Drozd.

"Raportu o stanie świata" można słuchać w soboty od godz. 14.05 do 15.00.

(ei/jp)

Polecane