Natkański o Państwie Islamskim: nie wszystko w rękach Amerykanów

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 16:00
Państwo Islamskie staje się największym zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych i całego zachodniego świata. Jak można mu przeciwdziałać?
Audio
  • Jan Natkański: nie wszystko w rękach Obamy (Raport o stanie świata/Trójka)
Dżihadyści rosną w siłę wraz z tym, jak pogrążają się w wojnach Irak i Syria
Dżihadyści rosną w siłę wraz z tym, jak pogrążają się w wojnach Irak i SyriaFoto: PAP/EPA/YOUSSEF BADAWI

Jak wskazują dane ONZ 3 miliony Syryjczyków uciekło już z kraju. To największy kryzys humanitarny we współczesnej historii, który dodatkowo pogłębia się z tygodnia na tydzień. Państwo Islamskie - armia radykalnych muzułmanów panuje nad ogromnymi połaciami ziemi i polami ropy naftowej w Iraku i Syrii. Internet zalewają filmy pokazujące okrutne zbrodnie, którymi radykałowie chlubią się przed światem.

- Nikt się nie spodziewał, że tak zwana Arabska Wiosna, która miała na celu obalenie dyktatorów, doprowadzi do takich dramatycznych efektów. Po odsunięciu ich od władzy powstaje pustka, a do głosu dochodzi islam polityczny o różnym zabarwieniu - twierdzi Jan Natkański, były ambasador Polski w Egipcie i Sudanie.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

Jak dodaje gość Dariusza Rosiaka, potrzebna jest nowa koalicja przeciwko Państwu Islamskiemu. Zaangażowanie Amerykanów można nazwać "punktowym". - Wiele można zdziałać nalotami, nie muszą one być amerykańskie. W regionie jest kilka państw, które dysponują łącznie sporą siłą lotniczą: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Turcja - one nie mogą tylko biernie popierać Amerykanów, bo im także zagraża Państwo Islamskie - mówi Jan Natkański.

Dotychczas jedynie Amerykańskie myśliwce, we współpracy z kurdyjskim wojskiem, bombardowały pozycje Państwa Islamskiego. Waszyngton rozważa też podobne działania na terenie Syrii.

W audycji rozmawialiśmy także o szczycie Unii Europejskiej, rosyjskiej ofensywie na wschodniej Ukrainie oraz o ciekawej gimnastyce rządu Francji, który upadł i wstał następnego dnia z lekkimi zmianami wewnętrznymi.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotował Dariusz Rosiak.

"Raportu o stanie świata" można słuchać w soboty od godz. 14.05 do 15.00.

(IAR, fbi, asz)

Czytaj także

Izrael przygotowuje się na "deszcz” pocisków

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 19:17
Od niedzieli w Izraelu trwają ćwiczenia mające na celu przygotowanie ludności na codzienny, intensywny ostrzał rakietowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt w Syrii. "Porozumienia politycznego raczej nie będzie"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 17:46
- Przychylam się do pesymistycznych ocen sytuacji i zakładam, że konflikt w Syrii może polegać na wykrwawieniu się stron. Może potrwać 5-10 lat - mówi gość audycji "Trzy strony świata" Marcin Andrzej Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Kuźniar: rozwiązanie konfliktu w Syrii to "mission impossible"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 17:29
Specjalny wysłannik ONZ podał się w środę do dymisji. Lakhdar Brahimi od dwóch lat bezskutecznie usiłował doprowadzić do zakończenia wojny domowej w Syrii. - Jeżeli "arabski Kissinger" poczuł się zmęczony i bezradny, to znaczy, że sytuacja nie dojrzała do takiej zewnętrznej mediacji - uważa prof. Roman Kuźniar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Strefa Gazy stała się gniazdem terroru"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2014 15:00
- Izrael przegrywa propagandowo ostatnie wojny czy konflikty z Palestyńczykami. Utrwalił się wizerunek Dawida i Goliata, biednych Palestyńczyków i izraelskiej armii, która najeżdża albo ostrzeliwuje Strefę Gazy - mówi Piotr Paziński, redaktor naczelny magazynu "Midrasz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

ONZ o sytuacji w Syrii

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 18:44
Wojna domowa w Syrii przyczyniła się już do śmierci blisko dwustu tysięcy ludzi. Według najnowszego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych zarówno siły rządowe, jak i bojownicy Państwa Islamskiego dopuszczają się łamania praw człowieka.
rozwiń zwiń