Coraz goręcej na Morzu Południowochińskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Coraz goręcej na Morzu Południowochińskim
Archipelag Wysp ParacelskichFoto: NASA

Trwa tam poważny spór, w który zaangażowanych jest kilka państw regionu, w tym Chiny, które chcą przejąć kontrolę nad tym bardzo ważnym akwenem.

Posłuchaj

Coraz goręcej na Morzu Południowochińskim (Trójka/Raport o stanie świata)
+
Dodaj do playlisty
+

Większość osób słyszała pewnie o sporze między Japonią a Chinami o wyspy Senkaku na Morzu Wschodniochińskim. Tymczasem na Morzu Południowochińskim toczy się o wiele niebezpieczniejszy, a na pewno bardziej złożony konflikt.

Jak podkreśla gość audycji "Raport o stanie świata", sinolog prof. Bogdan Góralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, były ambasador Polski w krajach Azji Południowo-Wschodniej, Morze Południowochińskie to akwen dla handlu. Szacuje się, że ok. 80 proc. chińskiego handlu morskiego przechodzi przez to morze. To tu znajduje się pięć największych, poza Rotterdamem, portów kontenerowych na świecie. Dodatkowo na tym obszarze są złoża ropy i gazu.
Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

Jeden spór toczy się o archipelag Wysp Paracelskich, które znajdują się ok. 300-350 km na wschód od Wietnamu. Po II wojnie światowej Chiny przejęły część tego archipelagu, zaś reszta znajdowała się pod kontrolą południowego Wietnamu. W styczniu 1974 roku, na rok przed tym jak wietnamscy komuniści zjednoczyli państwo, Chiny siłą przejęły cały archipelag. Kiedy tylko Wietnam się zjednoczył, jego władze zaczęły się dopominać o wyspy.

Drugi konflikt dotyczy archipelagu Wysp Spratly. Spierają się o nie: Chiny, Wietnam, Tajwan, Filipiny, Malezja i Brunei. Co kilka tygodni w tym rejonie dochodzi do ostrych starć kutrów wojskowych chińskich, filipińskich i tajwańskich. Końca sporu nie widać. Wietnam, Malezja, Brunei opowiadają się za skierowaniem sprawy do międzynarodowego trybunału. Chiny i Tajwan nie chcą się na to zgodzić. Stoją na stanowisku, że konflikt można rozwiązać jedynie bilateralnie.

W audycji mówiliśmy także o:

  • rosyjskich manewrach na Dalekim Wschodzie,
  • zbliżającym się referendum niepodległościowym w Szkocji.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotował Paweł Drozd.

"Raportu o stanie świata" można słuchać w soboty od godz. 14.05 do 15.00.
(kk/mk)

Polecane