X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Coraz goręcej na Morzu Południowochińskim

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 13:14
Trwa tam poważny spór, w który zaangażowanych jest kilka państw regionu, w tym Chiny, które chcą przejąć kontrolę nad tym bardzo ważnym akwenem.
Audio
  • Coraz goręcej na Morzu Południowochińskim (Trójka/Raport o stanie świata)
Archipelag Wysp Paracelskich
Archipelag Wysp ParacelskichFoto: NASA

Większość osób słyszała pewnie o sporze między Japonią a Chinami o wyspy Senkaku na Morzu Wschodniochińskim. Tymczasem na Morzu Południowochińskim toczy się o wiele niebezpieczniejszy, a na pewno bardziej złożony konflikt.

Jak podkreśla gość audycji "Raport o stanie świata", sinolog prof. Bogdan Góralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, były ambasador Polski w krajach Azji Południowo-Wschodniej, Morze Południowochińskie to akwen dla handlu. Szacuje się, że ok. 80 proc. chińskiego handlu morskiego przechodzi przez to morze. To tu znajduje się pięć największych, poza Rotterdamem, portów kontenerowych na świecie. Dodatkowo na tym obszarze są złoża ropy i gazu.
Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

Jeden spór toczy się o archipelag Wysp Paracelskich, które znajdują się ok. 300-350 km na wschód od Wietnamu. Po II wojnie światowej Chiny przejęły część tego archipelagu, zaś reszta znajdowała się pod kontrolą południowego Wietnamu. W styczniu 1974 roku, na rok przed tym jak wietnamscy komuniści zjednoczyli państwo, Chiny siłą przejęły cały archipelag. Kiedy tylko Wietnam się zjednoczył, jego władze zaczęły się dopominać o wyspy.

Drugi konflikt dotyczy archipelagu Wysp Spratly. Spierają się o nie: Chiny, Wietnam, Tajwan, Filipiny, Malezja i Brunei. Co kilka tygodni w tym rejonie dochodzi do ostrych starć kutrów wojskowych chińskich, filipińskich i tajwańskich. Końca sporu nie widać. Wietnam, Malezja, Brunei opowiadają się za skierowaniem sprawy do międzynarodowego trybunału. Chiny i Tajwan nie chcą się na to zgodzić. Stoją na stanowisku, że konflikt można rozwiązać jedynie bilateralnie.

W audycji mówiliśmy także o:

  • rosyjskich manewrach na Dalekim Wschodzie,
  • zbliżającym się referendum niepodległościowym w Szkocji.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotował Paweł Drozd.

"Raportu o stanie świata" można słuchać w soboty od godz. 14.05 do 15.00.
(kk/mk)

Czytaj także

Wirus Ebola działa jak granat. "Alarm jest uzasadniony"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 18:00
Ebola atakuje Afrykę. Nie żyje blisko 500 osób, tysiąc jest chorych, a szanse na ich wyzdrowienie nie przekraczają 10 proc. Czy wirus Ebola to problem, który może wymknąć się spod kontroli? Mówiliśmy o tym w audycji "Raport o stanie świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Argentyna znów jest bankrutem? "Teraz nastąpiło coś innego"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 15:52
Argentyna po raz drugi w tym stuleciu ogłasza bankructwo. Co to znaczy i kto jest temu winny? O kłopotach Argentyńczyków mówiliśmy w audycji "Raport o stanie świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjskie manewry na Dalekim Wschodzie. "Test struktur państwa"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 15:10
Rosja przeprowadza manewry wojskowe na Dalekim Wschodzie. Ich celem jest sprawdzenie gotowości bojowej sił tamtejszego okręgu wojskowego. W "Raporcie o stanie świata" mówił o tym Marcin Cielma z portalu Dziennik Zbrojny.
rozwiń zwiń