Václav Havel: człowiek niedefiniowalny

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2014 12:00
- Był jednocześnie politykiem, pisarzem, bon vivantem. Realizował się na rozmaitych polach - mówi Aleksander Kaczorowski, autor książki "Havel. Zemsta bezsilnych".
Audio
  • Václav Havel: człowiek niedefiniowalny (Raport o stanie świata/Trójka)
Vclav Havel
Václav HavelFoto: PAP/CTK/Jaroslav Hejzlar

Wydawnictwo
Wydawnictwo Czarne

"Havel. Zemsta bezsilnych" to biografia jednego z najważniejszych polityków europejskich ostatnich dziesięcioleci, słynnego dysydenta, pisarza i dramaturga, ostatniego prezydenta Czechosłowacji (1989-1992) i pierwszego prezydenta Republiki Czeskiej (1993-2003). Jego bogaty życiorys to także pretekst do opowiedzenia historii Europy Środkowo-Wschodniej, targających nią dziejowych burz i wielkich przemian, zwieńczonych obaleniem komunizmu i odrodzeniem demokracji podczas Jesieni Ludów 1989 roku.
- Nie sposób zrozumieć fenomenu Havla, jeśli nie uświadomimy sobie, z jakiej pochodził rodziny. Jak istotną rolę w powojennej Czechosłowacji odgrywał jego ojciec czy stryj - magnat filmowy albo dziadek, o którym sam Havel mówił, że był człowiekiem dziewięciorga rzemiosł - tłumaczy Aleksander Kaczorowski i dodaje, że bohater jego książki, choć nie mógł studiować, "wzrastał w najlepszym środowisku, jakie można sobie wyobrazić, aby stać się kimś wykształconym, inteligentnym i zaangażowanym".
- Vaclav Hável jest niedefiniowalny, dlatego jego portret musiał być wielowarstwowy. Był jednocześnie politykiem, pisarzem, bon vivantem. Realizował się na rozmaitych polach - podkreśla gość Dariusza Rosiaka.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy również o niechęci Turcji do zaangażowania militarnego w Syrii, a także o piłkarskiej reprezentacji Niemiec.
Na "Raport o stanie świata" zapraszamy każdą sobotę od godz. 14.05 do 15.00.

(mat. prasowe, mk, mp)

Czytaj także

Václav Havel. Jedyny prezydent poeta

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 05:35
- Czasami czuję się jak bohater bajki, który tak długo walił głową w mur, że ten mur w końcu się rozwalił, a on został królem i rządził długo i szczęśliwie. To prowokuje mnie do ironicznego spojrzenia na samego siebie - mówił Vaclav Havel. Dziś dziewiąta rocznica śmierci pierwszego prezydenta Czech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda Vaclava Havla przyznana

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 21:36
Azerski obrońca praw człowieka Anar Mammadli został laureatem tegorocznej Nagrody Praw Człowieka im. Vaclava Havla przyznawanej przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.
rozwiń zwiń