Tam są moje wspomnienia, tam jest moje serce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tam są moje wspomnienia, tam jest moje serce
W ciągu trzech lat trwania wojny domowej dach nad głową straciło kilka milionów obywateli Syrii. Na zdjęciu mała uciekinierka z Syrii w obozie dla uchodźców w LibanieFoto: Freedom House/Flickr CC

Södertälje to na pozór przeciętne miejsce na przedmieściach Sztokholmu. Jest jednak coś, co wyróżnia je spośród wielu miast europejskich. Mieszka tam ponad dwadzieścia tysięcy Asyryjczyków, chrześcijańskich uchodźców z Bliskiego Wschodu.

Posłuchaj

Życie uchodźcy z Bliskiego Wschodu (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Dlaczego osiedlają się właśnie w Södertälje? - Przyjeżdżają, bo od lat istnieje tu duża wspólnota asyryjska. Większość Asyryjczyków z Iraku, Syrii czy Turcji zna kogoś, kto tu mieszka - tłumaczy Afram Yakub, prezes Fundacji Asyryjczyków w Szwecji.

Szwecja zapewnia, że przyjmie wszystkich uchodźców, którzy dotrą do jej granic. Zdaniem rozmówcy Dariusza Rosiaka "jest to jest błędna polityka". - Po pierwsze napędza ona biznes przemytników ludzi (…) Drugi powód jest taki, że Szwecja nie może przyjąć nieograniczonej liczby uchodźców. Ich liczba musi być odpowiednia do środków. Jeśli o tym zapominamy, to tworzymy więcej napięć w społeczeństwie, zwłaszcza nastrojów antyimigranckich - zauważa.

Yakub mówi też, że Asyryjczycy opuszczają swoje rodzinne domy, bo zmusza ich do tego sytuacja polityczna, ale tak naprawdę chcieliby zostać na Bliskim Wschodzie. - Jeśli wszyscy wyjadą, nasza licząca 600 lat historia zostanie wymazana - stwierdza ze smutkiem.

Sami uchodźcy przyznają, że życie poza ojczyzną nie jest łatwe. - Kocham swój kraj. Tam są moje wspomnienia, tam są moi przyjaciele, tam jest mój mąż, tam jest moje serce - mówi jedna z rozmówczyń Dariusza Rosiaka.

Jak żyją i czują się w Szwecji Asyryjczycy? Jak wyglądała ich podróż? Jaką cenę zapłacili za bezpieczne życie na obczyźnie?  Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadził: Dariusz Rosiak
Goście:
Afram Yakub (prezes Fundacji Asyryjczyków w Szwecji), dr Marta Woźniak (Uniwersytet Łódzki), Boel Godner (burmistrz Södertälje), Michelle Allison (Kurdyjka, była tłumaczka w obozach dla uchodźców), ojciec Affas Pios (ksiądz z kościoła w Mosulu)
Data emisji: 22.11.2014
Godzina emisji: 14.05

(iwo, ei)


Polecane