Meksyk podnosi głowę? "Protesty są coraz bardziej agresywne"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 18:00
- Meksykanie uważają, że tylko międzynarodowa presja pozwoli wyjaśnić, co stało się z zaginionymi studentami - mówi Łukasz Karusta. Kraj zalała fala coraz groźniejszych protestów.
Audio
  • Eksperci oceniają sytuację w Meksyku, USA, Egipcie i Rosji (Raport o stanie świata/ Trójka)
Sprawa zaginionych studentów meksykańskich porusza także Polaków. Przez Wrocław przeszedł marsz solidarności z ofiarami masowych mordów w Meksyku
Sprawa zaginionych studentów meksykańskich porusza także Polaków. Przez Wrocław przeszedł marsz solidarności z ofiarami masowych mordów w MeksykuFoto: PAP/Maciej Kulczyński

W ostatnich tygodniach w całym Meksyku odbywają się wielotysięczne protesty w związku ze sprawą zaginionych blisko dwa miesiące temu 43 studentów. Zniknęli bez śladu po demonstracji w Iguali 26 września.

- Protestujący chcą też pokazać światu, jak niebezpiecznie jest w tym kraju. Protesty są coraz bardziej agresywne, coraz więcej osób jest zatrzymanych - relacjonuje z Meksyku Łukasz Karusta.

Maciej Stasiński z Gazety Wyborczej uważa, że nie jest to początek rewolucji, ale raczej moment przebudzenia się wielu Meksykanów. - Mają dość korupcji. Ale to też przebudzenie w sensie oceny rządzących. 14 lat temu do władzy doszły partie opozycyjne, zapowiadające przejście do liberalnej współczesnej demokracji. Tymczasem okazało się, że formalnie ustrój działa, ale w wielu stanach w zasadzie nie rządzi państwo - dodaje Maciej Stasiński.

W audycji mówiliśmy także o uniewinnieniu Hosniego Mubaraka i protestach w USA po zabiciu przez policjanta nastolatka. Gościem Trójki był też pisarz Wiktor Suworow.

***

Tytuł audycji:

Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, prof. Piotr Ostaszewski ze Szkoły Głównej Handlowej, pisarz Wiktor Suworow, Łukasz Karusta (Program III Polskiego Radia), Maciej Stasiński z Gazety Wyborczej

Data emisji: 29.11.2014

Godzina emisji: 14.05

(ei/fbi)

Czytaj także

Na tropie tajemniczego zaginięcia 43 studentów

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 16:45
Co stało się z 43 studentami, którzy zaginęli pod koniec września w Meksyku? Czy za ich zniknięcie jest odpowiedzialna władza państwowa, o której mówi się, że ma powiązania ze światem przestępczym? Od tragicznego wydarzenia w okolicy miasta, w którym zatrzymała ich policja, odkrywane są groby masowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Amerykanie nie lubią już prezydenta Obamy?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 15:00
Barack Obama dołuje w sondażach poparcia, a jego partia poniosła dramatyczną klęskę w wyborach do Kongresu. Co dalej z polityką amerykańską i prezydentem USA?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Azja będzie dominować na świecie w XXI wieku?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 19:00
Tydzień azjatyckich szczytów. Choć ważnych spotkań było wiele, to jeszcze nie koniec. W Australii zaczyna się właśnie szczyt G20.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tam są moje wspomnienia, tam jest moje serce

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 16:32
Södertälje to na pozór przeciętne miejsce na przedmieściach Sztokholmu. Jest jednak coś, co wyróżnia je spośród wielu miast europejskich. Mieszka tam ponad dwadzieścia tysięcy Asyryjczyków, chrześcijańskich uchodźców z Bliskiego Wschodu.
rozwiń zwiń