Tusk vs. Merkel. Co kryje się za polityczną fasadą?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2015 15:58
Czy Donald Tusk jest w konflikcie z Angelą Merkel? Czy Unia Europejska musi realizować interesy Niemiec? O analizę ostatnich wydarzeń poprosiliśmy prof. Wawrzyńca Konarskiego.
Audio
  • Goście Trójki o przyszłości UE i innych aktualnych wydarzeniach międzynarodowych (Raport o Stanie świata/ Trójka)
Premier Donald Tusk i kanclerz Niemiec Angela Merkel
Premier Donald Tusk i kanclerz Niemiec Angela MerkelFoto: flickr/Kancelaria Premiera

Angela Merkel została człowiekiem roku magazynu "Time", jednak w ostatnim czasie w Niemczech, ale i w całej Unii, słychać coraz więcej głosów krytyki pod jej adresem. Między innymi Donald Tusk nie zgadza się niemiecką polityką dotyczącą imigrantów.

- To może być gra pozorów, ale i też prawdziwy konflikt - mówił w Trójce politolog prof. Wawrzyniec Konarski. Podkreślał przy tym, że Tusk może chcieć na arenie międzynarodowej zagrać va banque i wytłumaczył, na czym może zależeć przewodniczącemu Rady Europejskiej.

Kanclerz Niemiec, zdaniem gościa Trójki, wyglądała dotąd na tle Europy jak polityk wybitny, wyróżniający się. - Przeliczyła się jednak w przedmiotowym traktowaniu innych, zwłaszcza mniejszych państwa Unii Europejskiej - przyznał.

Jak zatem wygląda przyszłość Unii Europejskiej? Według politologa to wcale nie imigranci są największym zagrożeniem dla Wspólnoty. Do jej rozpadu może się przyczynić zupełnie inne wydarzenie. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, w której szerzej omawiamy ten temat.

Oto pozostałe tematy, które poruszyliśmy w audycji:

  • Francja boi się Frontu Narodowego przed drugą turą wyborów regionalnych. Czy słusznie?
  • W pięćdziesiątą rocznicę deklaracji "Nostra aetate" papież Franciszek mówi, że katolicy nie powinni nawracać Żydów.
  • Kolumbia spiera się z Hiszpanią o skarb wart miliard dolarów zatopiony przed ponad trzystu laty.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: prof. Wawrzyniec Konarski (politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego), dr Andrzej Szeptycki (Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego), Naftali Rothenberg (rabin z Jerozolimy), Łukasz Karusta (dziennikarz Trójki)
Data emisji: 12.12.2015
Godzina emisji: 14.05

ei/mk

Czytaj także

Tak wygląda "zraniona kanclerz"?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 15:13
Hiszpańska prasa komentuje 10 lat rządów Angeli Merkel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sueddeutsche Zeitung": Angela Merkel - "osamotniona kanclerz". W europejskim układzie sił coś się zmieniło

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 11:29
Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" ocenił w sobotę, że kanclerz Angela Merkel, która w minionych latach w UE "pociągała za wszystkie sznurki", nie zdołała pozyskać sojuszników dla swojej polityki wobec imigrantów i jest w Europie osamotniona. W europejskim układzie sił coś się zmieniło - stwierdza Daniel Broessler - autor materiału opublikowanego na pierwszej stronie największej niemieckiej gazety opiniotwórczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecka prasa krytykuje Donalda Tuska za naciski na kanclerz Merkel

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 15:30
Donald Tusk w wywiadzie opublikowanym niedawno w sześciu europejskich gazetach domagał się od Angeli Merkel zmiany polityki wobec uchodźców. Jak czytamy w komentarzu, Tusk sam dyskwalifikuje się jako szef Rady Europejskiej.
rozwiń zwiń