Spotkanie Franciszka i Cyryla. Ile było w nim wymiaru religijnego, a ile polityki?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 16:00
Papież spotyka się z patriarchą Moskwy i Wszechrusi oraz z wykluczonymi mieszkańcami Meksyku. Co oznaczają te spotkania w wymiarze społecznym i politycznym?
Audio
  • Wizyta papieża w Meksyku i spotkanie głów kościołów na Kubie (Raport o stanie świata/Trójka)
Na Kubie doszło do pierwszego od Wielkiej Schizmy spotkanie głów Kościoła katolickiego oraz Patriachatu Moskwy i Wszechrusi
Na Kubie doszło do pierwszego od Wielkiej Schizmy spotkanie głów Kościoła katolickiego oraz Patriachatu Moskwy i WszechrusiFoto: PAP/EPA/Gregorio Borgia / POOL

Franciszek odbywa właśnie pielgrzymkę do kraju, w którym 90 procent mieszkańców deklaruje, że przynależy do Kościoła katolickiego. Jednocześnie jest to kraj, w którym katolicy zabijają katolików, na wielu obszarach królują gangi narkotykowe i czczona jest Matka Boska Patronka Patronka Dobrej Śmierci.

Tymczasem media światowe zgłębiają temat spotkania Franciszka z patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem na Kubie, podczas którego zwierzchnicy kościołów podpisali wspólną deklarację. Niektórzy komentatorzy, mówiąc o tym wydarzeniu, używają sformułowania "spotkanie tysiąclecia", inni zaznaczają, że pewne jego aspekty mogą być powodem do niepokoju...

W audycji "Raport o stanie świata" Dariusz Rosiak rozmawia ze swoimi gośćmi o kilku wymiarach pielgrzymki Franciszka do Meksyku oraz znaczeniu spotkania Franciszka i Cyryla dla religii oraz wielkiej światowej polityki.

W audycji "Raport o stanie świata" poruszaliśmy też następujące tematy:

  • Francja będzie odbierać obywatelstwo osobom winnym przestępstw terrorystycznych. Czy stan wyjątkowy będzie normalnym stanem Francji?
  • Na Ukrainie zamieszanie w rządzie po dymisji ministra rozwoju. Czy zreformowanie tego kraju w ogóle jest możliwe?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Paweł Zerka (Fundacja demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej), Maciej Jastrzębski (korespondent Polskiego Radia w Moskwie), Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich), Grzegorz Dobiecki (autor programu "To był dzień na świcie" w telewizji Polsat News 2)
Data emisji: 13.02.2016
Godzina emisji: 14.08

iwo/mk

Czytaj także

Papież Franciszek - szalony samotnik w stajni Augiasza

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 17:30
W ostatnich dniach z Watykanu zaczęły płynąć doniesienia jak z kroniki kryminalnej. Wyciek kolejnych sekretów bulwersuje świat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk vs. Merkel. Co kryje się za polityczną fasadą?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2015 15:58
Czy Donald Tusk jest w konflikcie z Angelą Merkel? Czy Unia Europejska musi realizować interesy Niemiec? O analizę ostatnich wydarzeń poprosiliśmy prof. Wawrzyńca Konarskiego.
rozwiń zwiń