Terroryzm we Francji. Źródło tkwi głęboko

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2016 17:30
- Choroba sięga głębokich pokładów społeczeństwa. Francja nie daje powodu do zadowolenia z życia. Młodzi czują, że żyją w świecie kłamstwa, braku moralności. Klasa polityczna kłamie, dziennikarze mówią byle co - uważa socjolog Michel Wieviorka.
Audio
  • Terroryzm we Francji. Źródło tkwi głęboko (Raport o stanie świata/Trójka)
W audycji zastanawiamy się nas tym, jak długo będzie trwał we Francji stan wyjątkowy
W audycji zastanawiamy się nas tym, jak długo będzie trwał we Francji stan wyjątkowyFoto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

W rozmowie z francuskim socjologiem próbujemy odnaleźć odpowiedź na pytanie, jak rodzi się we Francji terroryzm, oraz czy i kiedy Francuzi będą mogli się poczuć bezpiecznie. - Nie zrozumiemy dzisiejszego terroryzmu, jeśli nie zrozumiemy tego, co dzieje się dziś na Bliskim Wschodzie - dodaje gość Dariusza Rosiaka.

Jak stan wyjątkowy wpływa na codzienne życie Francuzów? Jakie najbliższe wydarzenia rodzą obawy o bezpieczeństwo we Francji? Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, gdzie poznajemy odpowiedzi na te pytania. 

W ramach "Raportu o stanie świata" prezentujemy też reportaż z Paryża i jego przedmieść.

Poza tym, w audycji poruszamy następujące tematy:

  • Irlandczycy głosują przeciwko politycznemu status quo, ale nie wiadomo do końca za czym. Nie wiadomo, kto po wyborach będzie rządził Zieloną Wyspą.
  • Dlaczego chińskie władze boją się sprzedawców książek z Hong Kongu?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: prof. Wawrzyniec Konarski (politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego), prof. Michel Wieviorka (francuski socjolog), Agata Kasprolewicz (dziennikarka Polskiego Radia), Adrian Bąk (dziennikarz Polskiego Radia)
Data emisji: 5.03.2016
Godzina emisji: 14.07

fbi/tj

Czytaj także

Islamski problem echem grzechu pierworodnego Europy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 06:13
Zamachy na redakcję Charlie Hebdo zmieniły Europę oraz podejście do islamu. - Istnieje duża grupa muzułmanów, których nie powinno się wykluczać z bycia Europejczykami, bo są lojalnymi obywatelami - mówi dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragedia w Rennes. "W postęp wliczone jest ryzyko"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 20:00
- Nie ma postępu w medycynie bez badań klinicznych - mówi prof. Piotr Rutkowski, który w Trójce skomentował tragiczny w skutkach test leków we francuskim Rennes.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pegida. Antyimigrancki ruch z Drezna

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2016 16:50
- Drezno to matecznik niemieckiego buntu przeciw polityce otwartych drzwi Angeli Merkel - mówi w Trójce Agata Kasprolewicz.
rozwiń zwiń