Karygodne błędy belgijskich służb wywiadowczych

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 17:15
- Belgia nie funkcjonuje dobrze. Z ust niektórych analityków pada wręcz bardzo mocne określenie: "upadłe państwo". A tak mówi się przecież o Somalii, Afganistanie, Syrii... - tłumaczy Roman Imielski z "Gazety Wyborczej".
Audio
  • Karygodne błędy belgijskich służb wywiadowczych (Raport o stanie świata/Trójka)
Gość Dariusza Rosiaka twierdzi, że Europa powinna się zastanowić, na czym należy się teraz skupić w kwestii walki z terroryzmem
Gość Dariusza Rosiaka twierdzi, że Europa powinna się zastanowić, na czym należy się teraz skupić w kwestii walki z terroryzmemFoto: PAP/EPA/LAURENT DUBRULE

Wychodzą na jaw trudne do wyobrażenia błędy belgijskich służb wywiadowczych, przez które - prawdopodobnie - możliwe było dokonanie marcowych ataków terrorystycznych w Brukseli. Na pewno zaś zaniedbania te utrudniły schwytanie terrorystów.

Belgijskie służby stały się symbolem niekompetencji i zaniedbań w walce ze terroryzmem. Dlaczego poszczególni członkowie służb wywiadowczych w tym kraju nie współpracują ze sobą? Jakie wnioski powinna teraz wyciągnąć Europa? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w nagraniu "Raportu o stanie świata".


Oto pozostałe tematy, o których mówiliśmy w audycji:

  • FBI w sporze z firmą Apple. Czy walcząc w terroryzmem, wolno łamać zabezpieczenia prywatnego telefonu?
  • Nowy prezydent obejmuje władzę w Birmie. Czy da się zreformować ten kraj, nie łamiąc prawa?
  • Johan Cruyff mówił o sobie, że jest nieśmiertelny. Miał rację…

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Roman Imielski ("Gazeta Wyborcza"), Rafał Motriuk (dziennikarz Polskiego Radia), Krzysztof Renik (redakcja międzynarodowa Polskiego Radia), Stefan Szczepłek (dziennikarz sportowy)
Data emisji: 2.04.2016
Godzina emisji: 14.07

fbi/jp

Czytaj także

Zamachy w Belgii. Zginęło kilkadziesiąt osób

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 11:00
Zamachy terrorystyczne wstrząsnęły Belgią. Do wybuchów doszło na lotnisku i w metrze. Zginęły co najmniej 34 osoby, ponad 200 jest rannych, w tym troje Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Salah Abdeslam będzie wydany Francji. Sąd się zgodził

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 20:45
Jest zgoda belgijskiego sądu na ekstradycję do Francji organizatora listopadowych zamachów w Paryżu. Wydania Salaha Abdeslama zażądały francuskie władze, które rozesłały Europejski Nakaz Aresztowania.
rozwiń zwiń