Francuzi wyszli na ulice. Kto jest "pancerną pięścią"?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 16:06
- To nie francuski lud wychodzi na ulicę, protestuję przeciw temu określeniu. Zwykle w takich przypadkach znajduje się jakaś "pięść pancerna", wiodąca lud na barykady - mówił w Trójce dziennikarz Grzegorz Dobiecki.
Audio
  • Goście Dariusza Rosiaka mówią m.in. o sytuacji we Francji i polityce Baracka Obamy (Raport o stanie świata/ Trójka)
Fala protestów jest reakcją na forsowanie przez socjalistyczny rząd niepopularnej reformy prawa pracy
Fala protestów jest reakcją na forsowanie przez socjalistyczny rząd niepopularnej reformy prawa pracyFoto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Protestujący związkowcy domagają się wycofania prawa pracy, ich zdaniem dającego większe uprawnienia pracodawcom. To przyczyna m.in. blokad magazynów paliw, dróg i portów oraz strajków na kolejach i w rafineriach naftowych. Sophie Binet z zarządu największego związku CGT mówiła w radiu France Info, że protesty nie ustaną.

- Protestujący to ludzie w znacznej części będący w potrzebie, stąd biorą się też zamieszki. Ale nie jest tak, że strajki i protesty społeczne to sport narodowy Francuzów - mówił Grzegorz Dobiecki wyjaśniając przy tym, kto i co konkretnie stoi za ostatnimi wydarzeniami.

Prezydent Francois Hollande twierdzi, że nie ustąpi protestującym. Ale - jak podkreślał Dariusz Rosiak - wszystkie rządy przed nim ustępowały. Jak zatem może rozwinąć się sytuacja? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

W audycji poruszyliśmy także następujące tematy:

  • prezydent Barack Obama znosi embargo na handel bronią z Wietnamem i odwiedza sanktuarium poświęcone japońskim ofiarom amerykańskiej bomby atomowej. Wszystko by pokazać Chinom, że nie są same w Azji;
  • handel ludźmi w Afryce ciągle trwa. Kto pada jego ofiarą, jak mu przeciwdziałać?
  • odwiedziliśmy najświętsze miejsce dla Jazydów w irackim Kurdystanie.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Grzegorz Dobiecki (dziennikarz Polsat News 2), Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie), prof. Piotr Ostaszewski (Szkoła Główna Handlowa), Michał Żakowski (dziennikarz Polskiego Radia), Radosław Malinowski (założyciel organizacji HAART, która walczy z handlem ludźmi w Afryce)
Data emisji: 28.05.2016
Godzina emisji: 14.07

ei


Czytaj także

UE - Turcja: krucha wspólnota interesów

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2016 16:39
Turecki premier podał się do dymisji. Powodem ma być konflikt z zabiegającym o poszerzenie swojej władzy prezydentem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Bliski Wschód tonie we krwi?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 21:07
W sto lat po zawarciu umowy Sykes-Picot Bliski Wschód płonie. Czy odpowiedzialność za zło w regionie ponosi dwóch imperialnych urzędników Francji i Wielkiej Brytanii?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problem z muzułmanami, nie z islamem?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2016 16:30
- Nie ma problemu z islamem, jest problem z muzułmanami - mówi Tahar Ben Jelloun, jeden z najbardziej znanych pisarzy arabskich, który był gościem "Raportu o stanie świata".
rozwiń zwiń