Dlaczego Irlandia nie chce pieniędzy od Apple?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dlaczego Irlandia nie chce pieniędzy od Apple?
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay.com

Apple musi zapłacić Irlandii 13 mld euro zaległych podatków. Ale Irlandia nie chce pieniędzy i gotowa jest bronić stanowiska w sądzie.

Posłuchaj

Goście Dariusza Rosiaka m.in. o sytuacji w Kolumbii, Włoszech i Irlandii (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Dochodzenie w sprawie przyznania przez Irlandię, gdzie Apple ma swoją europejską siedzibę, korzyści podatkowych prowadzone było przez Komisję od 2014 r. Koncentrowało się na dwóch porozumieniach wynegocjowanych przez Apple i przedstawicieli władz Irlandii w 1991 r. oraz 2007 r. Dzięki nim firma mogła uniknąć płacenia miliardów dolarów podatków. Z przedstawionych w Brukseli konkluzji dochodzenia wynika, że teraz Dublin będzie musiał odzyskać od Apple'a ok. 13 mld euro niezapłaconych podatków (plus odsetki) za lata 2003–2014. Dublin nie zgadza się z decyzją KE.

- 58 lat temu postanowiono, że Irlandia stanie się przyjazna dla dużych korporacji, zwłaszcza tych zza wielkiej wody. W tej chwili szacuje się, że 700 dużych amerykańskich firm ma siedziby w Irlandii.  Bezpośrednio zatrudniają one 140 tys. pracowników - tłumaczy Piotr Bodył-Szymala z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

Teraz Irlandia obawia się utraty inwestorów, którzy mogą szukać innych miejsc, gdzie jurysdykcja Komisji Europejskiej nie będzie sięgać. Jak przekonywał w oświadczeniu minister finansów Irlandii Michael Noonan, Apple zapłaciło cały należny podatek w jego kraju i nie korzystało z pomocy państwa.

W audycji mówiliśmy także:

  • Koniec 50-letniej wojny domowej w Kolumbii. Ale jak wygrać pokój w kraju tak zniszczonym politycznie i społecznie?
  • Na granicy Nigerii i Kamerunu działa Boko Haram. Nasz gość opowie, jak żyć w regionie, gdzie w każdej chwili grozi atak terrorystów
  • Włochy nie mogą dojść do siebie po trzęsieniu ziemi, w którym zginęło prawie 300 osób. Jak ta tragedia zmieniła kraj?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Piotr Bodył-Szymala (Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu), Łukasz Karusta (Trójka), biskup Bruno Ateba (pallotyn), Paweł Brawo (Tygodnik Powszechny)
Data emisji: 03.09.2016
Godzina emisji: 14.07

IAR/PAP/mp

Polecane