X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego Irlandia nie chce pieniędzy od Apple?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 16:00
Apple musi zapłacić Irlandii 13 mld euro zaległych podatków. Ale Irlandia nie chce pieniędzy i gotowa jest bronić stanowiska w sądzie.
Audio
  • Goście Dariusza Rosiaka m.in. o sytuacji w Kolumbii, Włoszech i Irlandii (Raport o stanie świata/Trójka)
Czy Apple zapłaci 13 miliardów euro zaległych podatków?
Czy Apple zapłaci 13 miliardów euro zaległych podatków?Foto: Pixabay.com

Dochodzenie w sprawie przyznania przez Irlandię, gdzie Apple ma swoją europejską siedzibę, korzyści podatkowych prowadzone było przez Komisję od 2014 r. Koncentrowało się na dwóch porozumieniach wynegocjowanych przez Apple i przedstawicieli władz Irlandii w 1991 r. oraz 2007 r. Dzięki nim firma mogła uniknąć płacenia miliardów dolarów podatków. Z przedstawionych w Brukseli konkluzji dochodzenia wynika, że teraz Dublin będzie musiał odzyskać od Apple'a ok. 13 mld euro niezapłaconych podatków (plus odsetki) za lata 2003–2014. Dublin nie zgadza się z decyzją KE.

- 58 lat temu postanowiono, że Irlandia stanie się przyjazna dla dużych korporacji, zwłaszcza tych zza wielkiej wody. W tej chwili szacuje się, że 700 dużych amerykańskich firm ma siedziby w Irlandii.  Bezpośrednio zatrudniają one 140 tys. pracowników - tłumaczy Piotr Bodył-Szymala z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

Teraz Irlandia obawia się utraty inwestorów, którzy mogą szukać innych miejsc, gdzie jurysdykcja Komisji Europejskiej nie będzie sięgać. Jak przekonywał w oświadczeniu minister finansów Irlandii Michael Noonan, Apple zapłaciło cały należny podatek w jego kraju i nie korzystało z pomocy państwa.

W audycji mówiliśmy także:

  • Koniec 50-letniej wojny domowej w Kolumbii. Ale jak wygrać pokój w kraju tak zniszczonym politycznie i społecznie?
  • Na granicy Nigerii i Kamerunu działa Boko Haram. Nasz gość opowie, jak żyć w regionie, gdzie w każdej chwili grozi atak terrorystów
  • Włochy nie mogą dojść do siebie po trzęsieniu ziemi, w którym zginęło prawie 300 osób. Jak ta tragedia zmieniła kraj?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Piotr Bodył-Szymala (Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu), Łukasz Karusta (Trójka), biskup Bruno Ateba (pallotyn), Paweł Brawo (Tygodnik Powszechny)
Data emisji: 03.09.2016
Godzina emisji: 14.07

IAR/PAP/mp

Czytaj także

Czy jest szansa na koniec korupcji w FIFA?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2015 16:50
- Organizacje międzynarodowe zawsze się degenerują, a jak są źle zaprojektowane, to degenerują się błyskawicznie. FIFA jest fatalnie zaprojektowana - uważa Paweł Wilkowicz, dziennikarz portalu sport.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najbardziej wstrząsające zdjęcia świata. Czy coś zmieniają?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 16:18
- Często bywa tak, że przez zbieg okoliczności obraz poraża cały glob. Natomiast pewnie za długo żyję, żeby powiedzieć, że jakaś fotografia zmieni świat - mówił w Trójce dokumentalista Maciej Drygas.
rozwiń zwiń