Oto czego historia nauczyła Indian z Kanady

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 11:50
- Nawet jeśli premier Trudeau wzywa do pojednania białych Kanadyjczyków z Indianami, to jednak historia mówi nam co innego. Także jego działania mówią nam co innego - mówi Steve Bospiel, redaktor naczelny i właściciel gazety "The Eastern Door" z rezerwatu Kahnawake w Kanadzie.
Audio
  • Końcówka kampanii w USA. Polityka sięga dna? (Raport o stanie świata/Trójka)
Mohawkowie - Indianie z kanadyjskiego rezerwatu Kahnawake. Zdjęcie pochodzi z 1869 roku
Mohawkowie - Indianie z kanadyjskiego rezerwatu Kahnawake. Zdjęcie pochodzi z 1869 rokuFoto: By James Inglis [Public domain or Public domain], via Wikimedia Commons

Dlaczego kanadyjscy Indianie nie popierają urzędującego od roku Justina Trudeau - jednego z najbardziej popularnych premierów na świecie? Jak oceniają zamiany, które zaszły w Kanadzie w ciągu ostatniego roku?

- Wy w Europie widzicie innego przywódcę niż my - Indianie. Rząd widzi co innego, społeczeństwo co innego. Te rzeczywistości do siebie nie przystają, ludzie siebie nie słuchają - tłumaczy Steve Bospiel.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której Dariusz Rosiak zdaje relację ze swojego wyjazdu do rezerwatu Kahnawake. Poza tym, w tym wydaniu "Raportu o stanie świata" poruszyliśmy także następujące tematy:

  • Po dwóch latach bezhołowia i 45 nieudanych próbach udało się wybrać prezydenta Libanu. O co chodzi? Jakim krajem jest Liban? Opowiada nam nowy prezydent Michel Aoun.
  • Prezydent Erdogan aresztuje liderów najważniejszej partii kurdyjskiej w Turcji. Koniec demokracji? Koniec swobód dla Kurdów w Turcji?  

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Michał Żakowski, Wojciech Cegielski (wysłannicy Polskiego Radia do USA), Michel Aoun (prezydent Libanu), Karol Wasilewski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Steve Bospiel (redaktor naczelny i właściciel gazety "The Eatern Door" z rezerwatu Kahnawake)
Data emisji: 5.11.2016
Godzina emisji: 14.07

fbi/ei

Czytaj także

Kanada odkrywa dramatyczną prawdę o Indianach

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 17:00
W Kanadzie wychodzi na jaw historia eksterminacji tamtejszych Indian. Od lat 80. XIX wieku aż do końca XX wieku wynarodowiono około 150 tys. indiańskich dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy od lat protest Indian w USA

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2016 15:35
W USA poza twarzami i nazwiskami kandydatów na prezydenta na stałe zagościły postaci rdzennych mieszkańców kontynentu.
rozwiń zwiń