Los Tatarów krymskich 3 lata po aneksji

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 16:30
Trzy lata temu Rosja zajęła Krym. - Mamy tam teraz do czynienia z wielką dyskryminacją - alarmuje gość Trójki Adam Balcer.
Audio
  • Rozmowa m.in. o sytuacji na Krymie, w Izraelu i we Francji (Raport o stanie świata/ Trójka)
Ukraiński chłopiec z flagą Tatarów krymskich na demonstracji wsparcia dla społeczności tatarskiej
Ukraiński chłopiec z flagą Tatarów krymskich na demonstracji wsparcia dla społeczności tatarskiej Foto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Tatarzy do lat 60. XIX wieku na Krymie stanowili zdecydowana większość mieszkańców. Po wojnie krymskiej (1853–1856) to się zmieniło i zaczęli migrować. - A cały XX wiek to dramat w ich historii - powiedział Adam Balcer.

Teraz Tatarów na Krymie jest ponad 200 tys. - Stanowią jakieś 12 proc mieszkańców, ale po aneksji w 2014 r. kilka tysięcy musiało uciec. Co ważne, Rosjanie względną większością stali się na Krymie dopiero w latach 20. ubiegłego wieku, a bezwzględną po II wojnie światowej, dopiero wtedy zaczęli stanowić ponad połowę ludności - tłumaczył ekspert.


dzemilew mustafa 1200 free dżemilew.jpg
Lider Tatarów: Krym zmienił się w półwysep strachu. Putin chce nas wygnać

Jak zatem wygląda życie Tatarów na zajętym przez Rosjan terenie? - Liczne raporty różnych światowych organizacji mówią o tym, że mamy tam do czynienia z dyskryminacją na wielką skalę. Parlament tatarski został bezprawnie rozwiązany, media pozamykano, są aresztowania, którym towarzyszą tortury - wyliczał Adam Balcer.

Jak na sytuację reagują sami Tatarzy i jakie jest niej wyjście? Między innymi o tym rozmawiał ze swoim gościem Dariusz Rosiak.

Ponadto w audycji mówiliśmy o następujących tematach:

  • Sztuczna inteligencja zmienia nas w błyskawicznym tempie. Jacy będą ludzie kontrolowani przez maszyny?
  • Premier Izraela ostro krytykowany w raporcie na temat wojny w Gazie w 2014 roku. Czy Benjamin Netanjahu przetrwa na stanowisku?
  • We Francji chaos i wrzenie przed kwietniowymi wyborami. Kto zachowa zimną krew?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście:
Adam Balcer (Instytut Badawczy WiseEuropa), prof. Jarosław Arabas (Politechnika Warszawska), Grzegorz Dobiecki (dziennikarz Polsat News 2)
Materiał dodatkowy przygotowała: Marcin Gutowski
Data emisji: 4.03.2017
Godzina emisji: 14.07

ei/kd

Czytaj także

Ukraina trzy lata po Majdanie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 15:50
W tym tygodniu minęły trzy lata od rozpoczęcia protestów na Majdanie w Kijowie. Doprowadziły one do obalenia reżimu Wiktora Janukowycza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wojna celna USA-Meksyk to koszmar dla obu stron"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 18:44
- Jeśli Trump narzuci cło na towary z Meksyku, to zaszkodzi też Amerykanom, dlatego że eksport Meksyku do Stanów to nie jest monokultura, ale cała gama produktów - mówił w Dwójce Maciej Stasiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współczesne media: źródło informacji czy inteligentny potwór?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 10:53
Czy to, co uprawiamy w mediach - także społecznościowych - to debata na argumenty, czy coś innego? Gdzie i jak, w zalewie informacji, szukać wiarygodnych doniesień? Na ten temat rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń