Brexit doprowadzi do zjednoczenia Irlandii?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 16:42
Zwolennicy utrzymania Irlandii Północnej w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy stracili większość w północnoirlandzkim parlamencie. To wynik ostatnich wyborów, które okazały się przełomowe. Czy to oznacza, że otwiera się możliwość politycznej dyskusji o zjednoczeniu Irlandii?
Audio
  • Polska, Irlandia, Meksyk i Korea Południowa oraz ich polityczne problemy (Raport o stanie świata/ Trójka)
Pod względem politycznym Irlandia podzielona jest na dwie części: Irlandię i Irlandię Północną, która jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Czy wkrótce może się to zmienić?
Pod względem politycznym Irlandia podzielona jest na dwie części: Irlandię i Irlandię Północną, która jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Czy wkrótce może się to zmienić? Foto: Aleksandr Ryzhov/Shutterstock

Jak tłumaczył w Trójce dr Szymon Bachrynowski, w parlamencie mamy remis. - Są w nim cztery główne partie: dwie unionistyczne, czyli jest to stronnictwo protestantów, i dwie nacjonalistyczno-republikańskie, czyli stronnictwo wyznania rzymskokatolickiego. I one praktycznie mają tyle samo mandatów - mówił.

W tym kontekście bardzo ważne jest, że 58 proc. mieszkańców Irlandii Północnej opowiada się za pozostaniem w Unii Europejskiej, kiedy dojdzie do Brexitu. Natomiast Gerry Adams, lider partii Sinn Fein, stwierdził niedawno, że wyniki wyborów pokazują, iż zjednoczenie Irlandii jest możliwe. - W moim odczuciu jest to na razie nierealne i sam Adams o tym wie - stwierdził Szymon Bachrynowski, dodając przy tym, że problem jest jednak złożony i nie można tu jednoznacznie wyrokować.

Szymon Bachrynowski Nie wiemy wcale, czy za dwa tygodnie nie będzie w Irlandii Północnej kolejnych wyborów

Konflikt między irlandzkimi protestantami a katolikami jest od dawna bardzo silny. - Myślę, że w kontekście Brexitu z jednej strony, a zjednoczenia Irlandii z drugiej, ten balonik został podpompowany z obu kierunków. Unioniści są przy ścianie. Pytanie, czy to ich nie zradykalizuje - zastanawiał się gość Trójki.

Co zjednoczenie Irlandii oznaczałoby dla Wielkiej Brytanii? Czy Brexit będzie oznaczał postawienie fizycznej granicy między Irlandią Północną a republiką Irlandii i jakie byłyby tego skutki? O tym wszystkim mówiliśmy w "Raporcie o stanie świata".

Ponadto w audycji poruszyliśmy następujące tematy:

  • Europa różnych prędkości, ale bez Polski. Próby dźwignięcia się Unii z kryzysów pogrąża ją w kolejnym - tym razem politycznym z Warszawą w roli głównej. A w tle awantura o stanowisko szefa Rady Europejskiej;
  • Impeachment dla prezydent Korei Południowej. Tragiczny koniec kariery Park Guen Hie przebiega w cieniu skandalu korupcyjnego i rosnącego zagrożenia ze strony swojego północnego sąsiada;
  • Przemoc wobec kobiet w Meksyku jest zjawiskiem tak nagminnym, że zyskało własny termin - "kobietobójstwo". Dlaczego kobiety są cichymi ofiarami wojen narkotykowych i kultury macho w Ameryce Łacińskiej?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Agata Kasprolewicz
Goście:
dr Szymon Bachrynowski (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu, autor książki "Między angielskim lwem i irlandzką harfą"); Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Oskar Pietrewicz (Centrum Studiów Polska - Azja), Maciej Stasiński ("Gazeta Wyborcza")
Data emisji: 11.03.2017
Godzina emisji: 14.07

ei/jp

Czytaj także

Nadchodzi potężny cios dla tzw. Państwa Islamskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 16:00
- Jeśli miasto zostanie otoczone, bojownicy Państwa Islamskiego nie będą mieli się gdzie wycofać. Choć nie wiadomo, czym oni dysponują - uważa były ambasador Polski w Egipcie Jan Natkański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Los Tatarów krymskich 3 lata po aneksji

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 16:30
Trzy lata temu Rosja zajęła Krym. - Mamy tam teraz do czynienia z wielką dyskryminacją - alarmuje gość Trójki Adam Balcer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irlandia Północna wyjdzie z Wielkiej Brytanii?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 17:05
- Te wybory są bardzo istotne, przełomowe. Prawdopodobnie ważniejsze od porozumienia w Belfaście z 1998 roku - mówiła liderka Unionistów Arlene Foster w dniu, gdy obywatele Irlandii Północnej szli do urn.
rozwiń zwiń