Jaka przyszłość stoi przed Egiptem?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 15:30
Hosni Mubarak, wieloletni władca Egiptu, który w 2011 roku trafił do więzienia na fali arabskiej wiosny, wyszedł na wolność. Czy jego powrót będzie miał wpływ na egipską scenę polityczną?
Audio
  • Jaka przyszłość stoi przed Egiptem? (Raport o stanie świata/Trójka)
Hosni Mubarak
Hosni MubarakFoto: PAP/EPA/KHALED ELFIQI

 - W Egipcie, na tle tego, co się dziś dzieje, narasta nostalgia za dawnymi, dobrymi czasami Mubaraka. Po rewolucji nadal nie ma spokoju, są ataki terrorystyczne, których w ostatnich piętnastu latach rządów Mubaraka nie było. Poza tym ograniczenia swobód wypowiedzi i zgromadzeń są zdecydowanie bardziej dyktatorskie za prezydenta Sisi niż w czasach Mubaraka. Nic też nie poprawiło się w sytuacji gospodarczej i bytowej ludności - mówi Jan Natkański, były ambasador Polski w krajach arabskich, m.in. w Egipcie.

Czy Hosni Mubarak może być osobą, wokół której powstanie siła polityczna, będąca w stanie przeprowadzić zmiany w Egipcie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także następujące tematy:

  • Atak terrorystyczny w Wielkiej Brytanii. Nie zaskoczył ani sposób przeprowadzenia zamachu, ani to, że tzw. Państwo Islamskie znów dało o sobie znać w Europie - tym razem u wrót brytyjskiego parlamentu.
  • We Włoszech spotkali się liderzy 27 państw Unii Europejskiej. Świętują 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich i jednocześnie szukają wyjścia z głębokiego kryzysu, w jakim znajduje się Wspólnota.
  • Ekstradycja tajwańskich przestępców do Chin postawiła Hiszpanię w środku coraz ostrzejszej rozgrywki między Państwem Środka a Tajwanem. Stawką jest niepodległość Tajwanu lub jego "powrót do macierzy".
  • Post-prawda stuka do bram nauki. Eksperyment polskich naukowców zwraca uwagę na rosnące ryzyko publikacji artykułów, które naukowe są tylko z nazwy.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Paweł Drozd
Goście: 
Jan Natkański (były ambasador Polski w krajach arabskich), Adam Dąbrowski (korespondent PR w Londynie), Beata Płomecka (korespondentka PR w Brukseli), Rafał Tomański (TVP Info), Rafał Motriuk (korespondent naukowy PR)
Data emisji: 25.03.2017
Godzina emisji: 14.08

mk

Czytaj także

Brexit doprowadzi do zjednoczenia Irlandii?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 16:42
Zwolennicy utrzymania Irlandii Północnej w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy stracili większość w północnoirlandzkim parlamencie. To wynik ostatnich wyborów, które okazały się przełomowe. Czy to oznacza, że otwiera się możliwość politycznej dyskusji o zjednoczeniu Irlandii?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie plany ma Turcja wobec Europy?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 15:10
W ostatnim tygodniu byliśmy świadkami długiej serii oskarżeń, obelg i gróźb, które doprowadziły do kolejnego kryzysu w stosunkach Europy z Turcją i uzasadnionej obawy, że turecko-unijna umowa ws. migrantów zostanie zerwana.
rozwiń zwiń