X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Rozumiał Niemców ze Wschodu". Wspomnienie Helmuta Kohla

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 17:20
- Helmut Kohl nie był zainteresowany polityczną propagandą, ale tym, co myśleli zwykli ludzie - mówi w rozmowie z Agatą Kasprolewicz dziennikarz "Die Welt" Claus Christian Malzahn.
Audio
  • "Rozumiał Niemców ze Wschodu". Wspominamy Helmuta Kohla (Raport o stanie świata/Trójka)
Helmut Kohl
Helmut KohlFoto: PAP/EPA/Attila Kisbenedek

W wieku 87 lat zmarł Helmut Kohl. W "Raporcie o stanie świata" przypomnieliśmy sylwetkę jednego z najwybitniejszych polityków XX wieku.

Helmut Kohl - były kanclerz RFN i polityk chadecki - odegrał istotną rolę w zjednoczeniu Niemiec, znacząco wpłynął na proces integracji europejskiej. Jest uważany za jednego z głównych architektów wspólnej europejskiej waluty. Za jego kadencji został podpisany polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Przez ćwierć wieku, w latach 1973-1998, pełnił funkcję przewodniczącego niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej CDU. Na czele kraju, jako kanclerz, stał przez 16 lat. W 1989 roku przedstawił dziesięciopunktowy plan zjednoczenia Niemiec, do którego doszło niedługo potem, w październiku 1990 roku.

Kohl był orędownikiem uchwalenia i wprowadzenia w życie traktatu z Maastricht w 1992 roku, powołującego do życia Unię Europejską i wspólną europejską walutę oraz traktatu amsterdamskiego z 1997 roku, który wprowadził zmiany w prawie wspólnotowym. To za jego rządów został zawarty układ z Schengen w 1985 roku, dzięki któremu podróżujemy dziś po Europie bez kontroli granicznych.

Rząd Helmuta Kohla podpisał również w 1990 roku polsko-niemiecki traktat, ostatecznie potwierdzający granicę na Odrze i Nysie.

W latach 70. był premierem rządu Nadrenii-Palatynatu. Po raz pierwszy na stanowisko kanclerza federalnego został wybrany po upadku gabinetu Helmuta Schmidta, w październiku 1982 roku. Od tego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych wyborach, do porażki we wrześniu 1998. Wówczas to Kohl ustąpił z urzędu kanclerskiego po 16 latach sprawowania funkcji. W powojennej historii Niemiec był najdłużej urzędującym kanclerzem.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Czy prezydent Trump jest podejrzany o utrudnianie śledztwa? Czy to tylko amerykańskie liberalne media nie mogą przeboleć porażki wyborczej swojej faworytki?  
  • Czy ostatnie rozruchy w Rosji są zapowiedzią zmiany politycznej, czy wręcz przeciwnie?
  • Druga tura wyborów parlamentarnych we Francji, czyli jak w rok stworzyć największą siłę polityczną w kraju.
  • Jak zrozumieć uchodźcę - zadania dla ratowników medycznych i lekarzy - relacja z pewnej gry terenowej.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Autorzy materiałów: Maciej Jastrzębski, Agata KasprolewiczPaweł Drozd
Goście:
dr Marcin Fatalski (amerykanista, UJ), Grzegorz Dobiecki (Polsat News 2)
Data emisji: 17.06.2017
Godzina emisji: 14.08

IAR/mk

Czytaj także

Konflikt państw arabskich z Katarem. Co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 17:45
- Napięcia między Arabią Saudyjską a Katarem to nie jest nowa rzecz. Należało się spodziewać, że to, co buzuje w tym garnku zatokowym, podniesie do góry pokrywkę. Nikt jednak się nie spodziewał, że podniesie ją tak wysoko, a wszystko się tak mocno rozleje - powiedział Jan Natkański, były ambasador RP w Egipcie.
rozwiń zwiń